REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Uratować polską populację cietrzewia

  • 9 marca 2020 12:03
  • : : autor: AMC
Reklama

Nie tylko ptaki pochodzące z krajowych hodowli, ale także odławiane w Szwecji, wspomogły polską populację cietrzewia. W projekcie ochrony tego gatunku biorą udział nadleśnictwa z pięciu regionalnych dyrekcji Lasów.

Głównym celem projektu pt. Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych jest zachowanie krajowej populacji gatunku. Projekt w całości jest finansowany z funduszu leśnego.

Cietrzew znajduje się pod ochroną ścisłą oraz jest wpisany do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” jako gatunek zagrożony. Obecnie w Polsce na wolności żyje ok. 500 osobników.

Działania realizowane przez leśników w ramach projektu mają różnoraki charakter. Część z nich służy lepszemu poznaniu cietrzewia oraz gatunków, które na jego populację oddziałują. Prowadzone są również badania genetyczne i telemetryczne, pozwalające na zlokalizowanie ptaków w ich rewirze, poznanie wielkości obszaru żerowania i ich wędrówek.

Większość podejmowanych działań polega jednak na kształtowaniu warunków siedliskowych. Do najważniejszych z nich należą: zmniejszanie zagęszczenia drzew i odkrzaczanie tokowisk. Elementem projektu jest również wsiedlanie cietrzewi do ich naturalnego środowiska. Warunkiem sukcesu wsiedlania okazuje się wcześniejsze ograniczanie liczebności populacji zagrażających im ssaków drapieżnych i jastrzębi.

Jednym ze sposobów zachowania wolno żyjącej populacji jest wsiedlanie. W 2019 r. nadleśnictwach Ruszów i Szklarska Poręba wypuszczono 59 ptaków, z czego 17 to cietrzewie pochodzące z odłowów w Szwecji (przeprowadzonych za zgodą władz państwowych przez pracowników Nadleśnictwa Ruszów), a 42 to młode cietrzewie pochodzące z hodowli wolierowej.

Projekt ochrony cietrzewi jest prowadzony w pięciu nadleśnictwach wrocławskiej dyrekcji: czterech sudeckich (Kamienna Góra, Szklarska Poręba, Śnieżka, Świeradów) i jednym z Borów Dolnośląskich – Ruszów, a także w jednostkach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Olsztynie, Lublinie i Radomiu.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]