REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wydmy w środku puszczy?

  • 19 sierpnia 2020 12:57
Reklama

Wydmy kojarzą nam się z piaszczystymi, nadmorskimi wzniesieniami. Jednakże istnieją także wydmy śródlądowe, które są równie imponujące, choć często słabiej widoczne. To dlatego, że zazwyczaj są one porośnięte lasem. Największy w Polsce obszar, gdzie zobaczymy różnego typu wydmy, to Puszcza Notecka. Najbardziej okazałe są tzw. wydmy poprzeczne, mające na ogół ok. 20-30 metrów wysokości. Najwyższymi wydmami w okolicy są Wielka Sowa i Góra Rzecińska - czytamy na portalu Lasów Państwowych.

Lasy.gov.pl informują, że majestatyczny krajobraz Puszczy Noteckiej przypomina z lotu ptaka zielony pofałdowany dywan. Można go podziwiać z udostępnionej dla turystów 32-metrowej wieży widokowej położonej na terenie leśnictwa Lichwin. Wieża pełni również funkcję dostrzegalni przeciwpożarowej. Taras widokowy dla turystów znajduje się 27 metrów nad ziemią.

Przez Miasto Sieraków, Gminę Sieraków i tereny nadleśnictwa przebiegają znakowane piesze szlaki turystyczne o łącznej długości 147,6 km (12 szlaków pieszych). Nie mniej jest szlaków rowerowych - do wyboru 6 tras, z czego dwie to odcinki tras szlaków europejskich.

- Płynąca przez Sierakowski Park Krajobrazowy rzeka Warta dzieli go na dwie części: północną, z wydmowymi terenami porośniętymi borami, i południową, z pagórkowatym obszarem morenowym częściowo porośniętym lasami liściastymi i jeziorami, leżącymi w głębokich rynnach. Najwyższym wzniesieniem na terenie parku jest morenowe wzgórze o wysokości 126 m n.p.m. w okolicach Kwilcza - czytamy.

LP informują, że ważną drogą i atrakcją przecinającą puszczę jest tzw. trakt drezdenkowski z Sierakowa do Drezdenka, fragment historycznego połączenia Wielkopolski z Pomorzem Zachodnim. Gdy w 1807 r. przechodziła tędy część armii napoleońskiej, koła jej ciężkich armat grzęzły w piachu. Na pomoc wzywano okolicznych mieszkańców, by pomogli wyciągać działa i budować przejezdny trakt. Od tego czasu okoliczne wzniesienia noszą nazwę Francuskich Gór. Ich kulminacja, na której stoi obserwacyjna wieża przeciwpożarowa (dostrzegalnia), ma 89 m n.p.m.

Sierakowskie lasy są nazywane "wielkopolskimi mazurami" lub "krainą 100 jezior". Sprawcą tak pięknego krajobrazu jest lodowiec, który wyrzeźbił i skrył w sierakowskich lasach ich najpiękniejszą perłę - jeziora. Tylko na samym terenie nadleśnictwa Sieraków jest ich 25. Największe to Jezioro Chrzypskie (304 ha), zaś najgłębsze - Jezioro Śremskie (45 m), stanowiące jedyną kryptodepresję w Wielkopolsce (jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza).

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]