Pokażą, gdzie raki zimują
- 16 października 2020 12:14
- : : autor: AMC
Ponad rok trwały prace związane z oceną wód na terenie katowickiego Nadleśnictwa Siewierz pod kątem występowania, ale też możliwości reintrodukcji raka szlachetnego. Dziś jest już niemal pewne, że rak szlachetny wróci do nadleśnictwa, o czym świadczy zawarte porozumienie - informuje portal lasy.gov.pl.
Naukowcy i eksperci z Instytutu Nauki o Zwierzętach SGGW w Warszawie i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zbadali zbiorniki wodne na tym terenie pod względem ich przydatności dla reintrodukcji tego gatunku.
Rak określany jest jako „barometr czystości wody”, dlatego eksperci badali m.in. klasę czystości wody, jak i biotop. Te, jak z radością informują leśnicy, dają duże szanse na powrót skorupiaka na teren nadleśnictwa.
- Cieszę się, że dostaliśmy zielone światło w tej sprawie, nie tylko od Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, ale porozumienie podpisał także w imieniu Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie dr Witold Strużyński, który jest jednym z nielicznych specjalistów w Polsce zajmujący się gatunkiem raka szlachetnego. Ma również ogromne doświadczenie w jego reintrodukcji na terenie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.
Pomysł, aby raki wróciły do Siewierza, na początku miał dotyczyć wyłącznie stanowiska żółwi błotnych, które od sierpnia ubiegłego roku świetnie sobie radzą w stworzony przez leśników środowisku.