Pandemia na ratunek klimatowi?
- 5 stycznia 2021 10:02
- : : autor: AMC
Transformacja energetyczna, wykorzystanie nowoczesnych technologii i OZE, zwiększająca się świadomość ekologiczna, czy nawet globalny kryzys wywołany pandemią – przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Czy dzięki temu uda się zrealizować długoterminowe cele klimatyczne? Z raportu Capgemini World Energy Markets Observatory wynika, ze niekoniecznie.
Tegoroczna edycja raportu Capgemini World Energy Markets Observatory (WEMO) opracowana we współpracy z De Pardieu Brocas Maffei, Vaasa ETT i Enerdata wskazuje, że światowy kryzys zdrowotny doprowadził do największej redukcji emisji gazów cieplarnianych od czasu II wojny światowej. To z pewnością jeden z najbardziej zaskakujących skutków pandemii - czytamy w informacji prasowej.
Za sprzymierzeńców planety uznano nowe technologie, koncentrację na dywersyfikacji działań firm naftowych i gazowych pod kątem neutralności CO2, coraz większą świadomość ekologiczną i częstsze wykorzystywanie OZE. Wciąż jednak osiągnięcie długoterminowych celów klimatycznych jest ogromnym wyzwaniem i realizacja ich może nie powieść się w zamierzonym stopniu i czasie.
Z raportu wynika, że jednym z nieoczekiwanych sprzymierzeńców w walce o neutralność klimatyczną okazał się koronawirus. Szacuje się, że w wyniku drastycznego ograniczenia mobilności i spowolnienia przemysłowego w 2020 r. globalna emisja CO2 spadła nawet o ok. 7-8 proc. To niezwykle ważny skutek pandemii, który tylko czasowo wsparł ludzkość w walce o ograniczenie emisji dwutlenku węgla.