WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

W ciągu doby może wlać 6 tys. ton oleju lub benzyny

  • 11 lutego 2021 09:51
  • Autor: AMC
Reklama

Grupa LOTOS uruchomiła nowy nalewak bramowy, który w ciągu doby może wlać nawet 6 tys. ton oleju napędowego lub benzyny. Pierwsze napełnione przez niego cysterny kolejowe trafiły na rynek w zeszłym tygodniu. Pełne moce nalewcze obiekt osiągnie w II kwartale br. Dzięki nowej instalacji odzysku oparów inwestycja jest w pełni ekologiczna - informuje spółka.

Do tej pory w gdańskiej rafinerii działały 3 nalewaki bramowe. Po uruchomieniu instalacji Projektu EFRA Grupa LOTOS produkuje rekordowe ilości oleju napędowego, lecz jego wywóz na rynek krajowy był ograniczony.

Uzasadniło to budowę czwartego nalewaka, gdyż część oleju napędowego trzeba było eksportować, mimo że sprzedaż krajowa jest bardziej opłacalna. Budowy tego obiektu nie uwzględniono podczas projektowania EFRY, bo w tamtym czasie sprzedaż krajowa była znacznie mniejsza. Sporą część rynku opanowały bowiem paliwa sprowadzane przez szarą strefę. Skuteczna walka z nielegalnym importem zwiększyła sprzedaż krajową.

Nowy obiekt (nalewak NB04) to 4-piętrowa budowla, której sercem jest sterownia kierująca automatycznym nalewem. Jednocześnie do 2 cystern na 2 torach trafia 500 – 730 m sześć. paliwa na godzinę. Cysterny przejeżdżają przez niego jak przez bramę – tylko na krótko się zatrzymując. Napełnianie trwa 12 – 14 minut. W ciągu doby nalewak może obsłużyć 120 cystern, wlewając do nich nawet 6 tys. ton paliw. Obiekt posiada również nowoczesny układ przetaczania cystern za pomocą wózków przeciągarek z automatycznym pozycjonowaniem cystern na wagach.

Nalewak jest ekologiczny – nalew odbywa się w sposób hermetyczny. Wszystkie opary odprowadzane są do nowo zbudowanej, dedykowanej tylko do nalewaka NB04, instalacji odzysku oparów (VRU – ang. vapour recovery unit). Pozostałe skropliny wyłapuje natomiast nowoczesny system umieszczony pod lancami nalewczymi. Nowa instalacja VRU w przypadku awarii czy remontu może zastąpić dotychczasową instalację tego typu, co zabezpiecza ciągłość nalewów do cystern.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

NPZOB
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]