Instalacja inteligentnych liczników energii – korzyści i koszty
- 17 lutego 2021 16:46
- : : autor: AMC
Procedowana aktualnie w Sejmie zmiana ustawy Prawo energetyczne zawiera jedną z najważniejszych regulacji dotyczących inteligentnego opomiarowania. Mowa o obowiązku instalacji u odbiorców końcowych przez operatorów systemów dystrybucyjnych do końca 2028 roku liczników ze zdalnym odczytem zużycia energii elektrycznej. Jakie korzyści przyniesie wymiana liczników na inteligentne i jaki będzie koszt tych działań? - pyta resort klimatu i środowiska.
Jak zaznacza minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, inwestycje w energetyce mogą być kołem zamachowym do odbudowy gospodarek po pandemii.
- Przyjęcie i wdrożenie projektu nowelizacji ustawy Prawo energetyczne może zrewolucjonizować rodzimy rynek energii, redefiniując rolę odbiorcy i społeczności odbiorców energii oraz prosumentów, a także, tworząc wiele nowych szans dla przemysłu – mówi minister Kurtyka.
Harmonogram, który był szeroko konsultowany z przedstawicielami sektora energetycznego w ramach działającego z ramienia Ministra Klimatu i Środowiska Zespołu ds. wprowadzenia w Polsce inteligentnego opomiarowania, przewiduje instalację liczników zdalnego odczytu w punktach poboru energii stanowiących co najmniej: 15 proc. – do 31 grudnia 2023 r., 35 proc. – do 31 grudnia 2025 r., 65 proc. – do 31 grudnia 2027 r. i 80 proc. – do 31 grudnia 2028 r. - czytamy w komunikacie resortu.
Resort podkreśla, że zaproponowany harmonogram, jest zgodny z prawem UE, tj. załącznikiem II pkt 3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. ws. wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i przyjęty optymalnie jako okres 8-letni, który gwarantuje przewagę korzyści nad kosztami, wynikającymi z wdrożenia inteligentnego opomiarowania.