Transformacja? Jesteśmy zapóźnieni w działaniu i w reformowaniu
- 15 marca 2021 10:03
Przed Polską w związku z transformacją klimatyczną stoją ogromne wyzwania. Jesteśmy zapóźnieni w działaniu i w reformowaniu. To skomplikowane choćby tylko w energetyce. Trzeba odejść od obecnie przeważających w energetyce technologii, bo one już do niczego się nie nadają. Mówiliśmy o tym już 6 lat temu, a dalej jesteśmy w tym samym miejscu – mówił Mirosław Proppé, prezes zarządu WWF Polska, podczas konferencji pt. Energia, klimat, budżet. Forum dla nowej perspektywy finansowej UE. Organizatorem konferencji było Forum Energii.
Jego zdaniem środki do pozyskania na transformację bynajmniej nie są proste do uzyskania.
- A będą potrzebne np. na to, by osoby z terenów wykluczonych komunikacyjnie mogły dojechać do miasta i mieć dostęp do edukacji i służby zdrowia, ale nie starym dieslem, ale autobusem niskoemisyjnym – mówił Mirosław Proppé.
Dodał, że istotne jest, aby skorzystać z tych pieniędzy nie za zakup pieca na węgiel, tylko na zmniejszenie energochłonności budynku.
- To będą prawdziwe reformy, ale aby je zaplanować trzeba wspólnie usiąść i zacząć dyskutować. Wiele organizacji pozarządowych przedstawiało swoje pomysły rządowi, ale odpowiedź była byśmy się nie denerwowali, bo wszystko będzie w porządku, a ja widzę, że w porządku nie jest - podkreślał.
Zaapelował by skorzystać m.in. z rozwiązań np. brytyjskich, gdzie angażuje się wiele podmiotów do rozwiązywania problemów.
- Osoby w ubóstwie energetycznym nie poszukują środków z np. programu Czyste Powietrze, bo nie wiedzą jak się do tego zabrać. Są jednak organizacje pozarządowe, które mogą się w taką pomoc zaangażować. Mamy w kraju aż 20 proc. budynków bez uregulowania własności, te organizacje mogłyby w tym pomóc – mówił Mirosław Proppé.