WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Nowatorski pomysł na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych

  • 30 marca 2021 09:53
  • Autor: AMC
Reklama

Opracowanie innowacyjnej technologii przetwarzania odpadów polimerowych, czyli przedsięwzięcie badawcze firmy Ekotechnologia  Bożena Chmielina Jarosław Kondrat uzyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozwiązanie nie będzie generować ścieków, odcieków, odpadów stałych, a wszelkie pozostałości procesowe będą zawracane do ponownego wykorzystania - czytamy w informacji prasowej.

Ponad 847 tys. zł dotacji pochodzi z programu NFOŚiGW Sokół – Wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych. Koszt całkowity projektu szacowany jest na ok. 1 mln zł. Jak informuje NFOŚiGW, beneficjent przeprowadzi badania przemysłowe i prace rozwojowe, dzięki którym powstanie prototyp innowacyjnej technologii przetwarzania odpadów polimerowych. W ramach prac badawczo-rozwojowych (B+R) zostanie zbudowany model wzorcowy oraz nastąpi sprawdzenie go w warunkach rzeczywistych.

Nowe rozwiązanie ma umożliwiać przetworzenie w skali przemysłowej wymieszanych i zanieczyszczonych odpadów polimerowych oraz wykorzystanie innowacyjnego w skali kraju procesu związanego z dodaniem przetworzonego oleju spożywczego. Technologia ma umożliwiać przetwarzanie odpadów w sposób pozwalający uzyskać jednolitą strukturę materiałową, która poddawać się będzie dowolnemu formowaniu.

Proces nie będzie wymagał fazy czyszczenia materiału odpadowego, co pozwoli uniknąć generowania ścieków. Jednocześnie rozwiązanie ma się charakteryzować niskim poziomem emisji gazów procesowych.

- Planowana do opracowania technologia o nazwie BIOPLAST ma pozwolić na zagospodarowywanie odpadów z tworzyw sztucznych, w tym odpadów o kaloryczności większej od 18 MJ/kg. Celem badań jest opracowanie technologii przetwarzania odpadów zanieczyszczonych, niejednorodnych, wielomateriałowych i wielowarstwowych. Dodatkowo technologia ma umożliwiać zmniejszanie objętości odpadów polimerowych w przypadku konieczności ich magazynowania. Metoda pozwoli również na produkcję wyrobów, które znajdą zastosowanie m.in. w: zabudowie elementów ogrodowych, terenów przemysłowych, utwardzeniu nawierzchni lub budowie ogrodzeń - czytamy w informacji prasowej.

Najważniejszymi innowacyjnymi elementami procesu mają być: jednoczesność przetwarzania różnych odpadów (polimerów), które w normalnych warunkach przetwarzania za pomocą metody wytłaczania czy wtrysku nie uzyskałyby wzajemnej adhezji oraz zagospodarowywanie w jednym procesie dwóch typów odpadów (zmieszanych odpadów z tworzyw sztucznych i zużytych olejów spożywczych, w tym wykorzystanie właściwości olejów do zwiększenia efektywności przetwarzania tworzyw). Nowatorskie będzie także zastosowanie w procesie technologicznym polistyrenu jako wsadu surowcowego (odpadowego styropianu pochodzącego z budów, remontów i rozbiórek).

Projekt będzie wpisywał się w realizację założeń krajowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jak i Europejskiego Zielonego Ładu, szczególnie w zakresie planów na rzecz neutralnej dla klimatu gospodarki o obiegu zamkniętym.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

FNVJL
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]