Będą współpracować przy organizacji Akademii Transformacji Energetyczno-Klimatycznej
- 5 maja 2021 08:37
- : : autor: AMC
Zapewnienie odpowiedniej kadry specjalistów oraz możliwości, jakie administracja publiczna może zaoferować ambitnym absolwentom szkół wyższych, to główny cel Listu intencyjnego ws. współpracy w zakresie organizacji Akademii Transformacji Energetyczno-Klimatycznej (ATEK), który podpisali 4 maja 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej Wojciech Federczyk - czytamy w komunikacie.
Jak podkreślił minister Kurtyka, w perspektywie najbliższych kilku dekad kwestie związane z polityką klimatyczno-energetyczną będą jednym z najważniejszych obszarów działalności Państwa.
- Wdrożenie wizji neutralności klimatycznej, a także transformacja naszego sektora energetycznego będzie możliwa tylko wtedy, kiedy postawimy na wiedzę i kompetencje przyszłych pokoleń. Dlatego niezwykle istotne jest, aby umiejętności i doświadczenie zdobywane w szkołach odpowiadały na potrzeby dzisiejszego świata
– powiedział.
Akademia Transformacji Energetyczno – Klimatycznej to nowatorski projekt edukacyjny, który będzie realizowany we współpracy z Krajową Szkołą Administracji Publicznej oraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym, Strony zadeklarowały współpracę polegającą na: stworzeniu wspólnej oferty edukacyjnej odpowiadającej kompetencjom stron oraz zaspokojeniu potrzeb kadrowych w administracji w zakresie realizacji polityki energetyczno-klimatycznej, nawiązaniu współpracy z innymi jednostkami i instytucjami w celu zapewnienia odpowiedniej wiedzy merytorycznej, umiejętności i doświadczeń uczestnikom ATEK, podjęciu działań organizacyjnych, w tym pozyskanie źródła finansowania, pozwalających na uruchomienie ATEK, promocji ATEK.
- Stworzona przez nas Akademia Transformacji Energetyczno – Klimatycznej będzie dawała możliwość pozyskania specjalistycznej i kierunkowej wiedzy od ekspertów z branży energetyczno–klimatycznej. Dodatkowo poprzez udział w stażach i wizytach studyjnych pozwoli uczestnikom na zdobycie doświadczenia zawodowego
– mówił minister.
Akademia Transformacji Energetyczno – Klimatycznej rozpocznie się w październiku 2021 r. i będzie trwała rok. Uczniowie będą otrzymywali stypendium, a po zakończeniu dostaną propozycję pracy w instytucjach administracji publicznej, realizujących zadania z zakresu transformacji energetyczno-klimatycznej.