Czy polskie domy są gotowe na fotowoltaikę?
- 3 sierpnia 2021 10:30
- : : autor: AMC
Analitycy firmy N Energia przeanalizowali 1000 losowo wybranych projektów domów jednorodzinnych sprzedawanych na popularnych portalach z pierwszej strony wyszukiwarki Google. Ponad połowa przeanalizowanych projektów jest kłopotliwa z punktu widzenia montażu instalacji fotowoltaicznych, zwiększa koszt lub zmniejsza wydajność i opłacalność instalacji. 5 proc. zbadanych projektów w ogóle nie nadaje się do montażu fotowoltaiki - informuje N Energia.
Zgodnie z najnowszym raportem Agencji Rynku Energii (ARE) na koniec maja 2021 r. liczba właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce zwiększyła się do 566 308, a całkowita moc należących do nich instalacji sięgnęła 3 693,8 MW. Natomiast wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych 20 lipca oszacował, że obecnie w Polsce jest już około 650 tys. prosumenckich instalacji OZE.
Dalszy rozwój przydomowej fotowoltaiki będzie napędzany przez rosnące ceny prądu. Według obliczeń Fundacji Instrat, już w 2022 r. możemy się spodziewać wzrostu cen energii elektrycznej o kilkanaście procent.
Utrzymanie wysokiej dynamiki rozwoju rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce podniesie istotność tak zwanej gotowości solarnej budowanych domów jednorodzinnych. Będzie to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze projektu domu lub zakupu na rynku wtórnym.
Gotowość solarna (ang. solar readiness) to projektowanie i konstruowanie budynku w sposób ułatwiający i optymalizujący montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu w dowolnym momencie po oddaniu go do użytku. Konstrukcja kompatybilna solarnie podwyższa opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną.