REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Energetyka przenosi się do chmury

  • 5 listopada 2021 10:12
  • : : autor: AMC
Reklama

Zainteresowanie firm technologiami chmurowymi stale rośnie. Trend ten przyspieszyła jeszcze pandemia. Gartner przewiduje wzrost globalnych wydatków na chmurę w 2021 r. o 18,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Prekursorem tego typu rozwiązań dla energetyki i przemysłu jest Transition Technologies, który już od 10 lat wspiera przedsiębiorstwa z tych sektorów - czytamy w informacji prasowej.

Dane, aplikacje i nowe technologie

Technologie chmurowe powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie firm na przechowywanie coraz większych ilości danych i problem niestabilności procesów. Ponadto obniżają one koszty IT, minimalizują przestoje z powodu awarii oraz automatyzują pracę. Trend napędzany aplikacjami, danymi i nowymi technologiami podczas pandemii COVID-19 dodatkowo eskalował.

W tym czasie rozwiązania cloudowe stały się wiodącymi narzędziami, które pomagają dostosować się przedsiębiorstwom do nowej rzeczywistości. Wiele obszarów przeszło istną rewolucję (praca zdalna, logistyka), a niektóre wręcz w tym czasie powstały (telemedycyna czy edukacja online). McKinsey oszacował, że dzięki rosnącemu zainteresowaniu technologiami chmurowymi zyska polska gospodarka – produkt krajowy brutto wzrośnie o 4 pkt proc. do 2030 r.

Energetyka nadrabia lekcje z nowych technologii

Spółka informuje, że ostatnie lata to czas ogromnych zmian w sektorze energetyki i nawet ten sektor, do tej pory dosyć odporny na wdrożenia nowych technologii, zaczął je wykorzystywać. Transition Technologies już od 10 lat wspiera tę branżę w transformacji cyfrowej i zauważa znaczącą zmianę w absorbowaniu innowacji.

Jednym z kluczowych rozwiązań skierowanych do tego sektora jest usługa SaaS MultiWIRE. W odróżnieniu od modelu IaaS czy PaaS, umożliwia ona dostęp do gotowych, wyspecjalizowanych aplikacji systemu LUXtrade, umożliwiających realizację procesów biznesowych na Rynku Energii i towarów pochodnych.

- Transition Technologies jako jedyna firma na rynku proponuje bezpieczną i certyfikowaną przez Operatora (PSE) aplikację WIRE, z zasobami przygotowanymi dla najwyższej niezawodności oraz szybkości działania. Obecnie z rozwiązań chmurowych MultiWIRE korzysta 35 podmiotów. Każdy nasz klient traktowany jest indywidualnie, a aplikacje i funkcjonalności dobierane są na podstawie szczegółowej analizy profilu ich działalności – mówi Ewa Kwapis, Dyrektor ds. Rynku Energii w Transition Technologies.

Dotychczas aplikacja WIRE była utożsamiana z infrastrukturą korporacyjną, dużych spółek energetycznych, w związku z wyśrubowanymi wymaganiami w zakresie utrzymania łączności z Operatorem, dla którego aplikacja WIRE stanowi krytyczny element planowania pracy i bilansowania systemu przesyłowego w Polsce.

Globalne narzędzia do wsparcia handlu energią

W komunikacie czytamy, że integracje systemu LUXtrade z platformami giełdowymi Transition Technologies zaczęło od rynków funkcjonujących jedynie na terenie Polski.

Wraz z rozwojem możliwości, firma udostępniła swoim klientom obsługę europejskich rynków RDN/RDB, a także komunikację z ukraińską platformą giełdową. W najbliższych latach planowane jest poszerzanie zakresu obsługiwanych rynków, by zapewnić kompleksową obsługę wszystkich klientów w Europie i na świecie.

- Z analiz kierunków rozwoju rynków energetycznych wynika, że coraz większa liczba operatorów otwiera się na rozwiązania algo-tradingowe. Pozwalają one na efektywniejsze zarządzanie pozycjami kontrahentów i zwiększają bezpieczeństwo realizacji zapotrzebowania. – Transition Technologies rozpoczęło wdrożenie mechanizmów algo-tradingowych na wielu europejskich platformach energetycznych. Oferujemy zarówno gotowe rozwiązania, jak i tworzymy wspólnie z klientami mechanizmy skrojone pod ich działania biznesowe. Wszystkie działania konsultowane są z operatorami rynkowymi, a dostarczane mechanizmy przechodzą wymagane testy bezpieczeństwa. W ten sposób pragniemy wspierać rozwój energetyki i aktywnie uczestniczyć w kreowaniu nowoczesnego handlu – dodaje Ewa Kwapis.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]