PGE Energia Ciepła i Instal Kraków podpisały umowę na budowę kotłowni gazowej
- 13 grudnia 2021 10:59
- : : autor: AMC
PGE Energia Ciepła podpisała z Instal Kraków umowę na realizację zadania pod nazwą Zaprojektowanie i budowa instalacji kotłów wodnych gazowo-olejowych w PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków. Projekt zakończy się we wrześniu 2023 r. - czytamy w informacji prasowej.
- Budowa proekologicznej jednostki gazowej w Lublinie to bardzo ważna inwestycja będąca kolejnym krokiem w transformacji ciepłownictwa w naszym kraju. Wpłynie ona nie tylko na komfort i bezpieczeństwo zaopatrzenia w ciepło i ciepłą wodę użytkową mieszkańców Lublina, lecz również na polepszenie jakości powietrza w mieście, co przyniesie skutek w postaci poprawy zdrowia mieszkańców - podkreśla Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Kotłownia rezerwowo-szczytowa, podzielona na część stacjonarną i mobilną, składać się będzie z 9 kotłów wodnych zasilanych gazem lub, w przypadku niedostępności gazu, lekkim olejem opałowym. Przejmą one funkcję przeznaczonych do likwidacji jednostek węglowych. 4 kotły gazowe (każdy o mocy cieplnej 33 MWt) zostaną zainstalowane w budynku kotłowni, kolejnych 5 kontenerowych kotłów mobilnych (każdy po 10 MWt) usytuowanych będzie tuż obok na wydzielonym placu. W ramach inwestycji zostanie zaprojektowana, wybudowana i uruchomiona kotłownia wraz z infrastrukturą zewnętrzną.
Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków pokrywa ok. dwie trzecie potrzeb cieplnych miejskiej sieci ciepłowniczej miasta. Ilość produkowanej energii elektrycznej zapewnia zasilanie dla całej aglomeracji lubelskiej. Oddział dysponuje obecnie osiągalną mocą elektryczną w wysokości 231 MWe oraz osiągalną mocą cieplną 627 MWt. Urządzeniami wytwórczymi aktualnie są blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym, wytwarzający zdecydowaną większość (90 proc.) ciepła dostarczanego przez elektrociepłownię do sieci oraz 4 szczytowe węglowe kotły wodne, wykorzystywane w okresie dużych mrozów lub postoju bloku. Po oddaniu do użytku kotłowni gazowej Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków całkowicie odejdzie od wykorzystywania węgla jako paliwa.
- Budowa kotłowni gazowej jest bardzo ważna z punktu widzenia miasta i rozwoju naszej elektrociepłowni. Po przekazaniu nowych urządzeń do eksploatacji do mieszkańców popłynie ciepło wytworzone w 100 proc. z niskoemisyjnych źródeł. Wpłynie to pozytywnie na stan środowiska. Spalanie gazu nie emituje tlenków siarki, pyłu, ponad czterokrotne mniej jest tlenków azotu, mniejsza jest również emisja CO2 – mówi Paweł Okapa, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków.