WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

To największy kryzys energetyczny w historii świata

  • 16 maja 2022 11:46
  • : : autor: AMC
Reklama

Obecna sytuacja geopolityczna wywiera na rządach konieczność podejmowania radykalnych decyzji dot. pozyskiwania surowców energetycznych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna analizuje zmiany, jakie zachodzą w energetyce w wybranych państwach i przedstawia rekomendacje dotyczące niezbędnych działań dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – powiedziała minister Anna Moskwa podczas konferencji prasowej z udziałem Fatih'a Birol'a, dyrektora wykonawczego MAE. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały raport MAE pn. „Polska 2022 Przegląd Polityki Energetycznej” oraz dziesięciopunktowe plany zmniejszenia uzależnienia UE od rosyjskich gazu i ropy.

- Spotykamy się dziś, by zaprezentować raport z ubiegłorocznego przeglądu In-Deep-Review. Mimo, że raport został przygotowany przed wojną, pozostaje nadal aktualny. Pokazuje to, że nasza polityka energetyczna została zaplanowywana z dużym wyprzedzeniem i miała na celu niezależność energetyczną i dywersyfikację. Dzisiaj wiemy, że to priorytet – zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Resort przypomina, że budowa zeroemisyjnego systemu gospodarczego, którego celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, stanowi istotne znaczenie w procesie uniezależnienia krajowej gospodarki od importowanych paliw kopalnych oraz pochodnych z Federacji Rosyjskiej.

Jak zostało podkreślone w raporcie „Polska 2022 Przegląd Polityki Energetycznej”, Polska, mimo trudnego punktu startowego, w ostatnich latach poczyniła ogromne postępy w dążeniu do neutralności klimatycznej. Od 2016 do 2021 roku moc PV w Polsce wzrosła z zaledwie 0,2 GW do 7,7 GW.

Opracowana została strategia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zgodnie z którą do 2040 roku 11 GW mocy zainstalowanej będzie pochodziła z offshore. Obniżamy też emisyjność transportu poprzez upowszechnienie użytkowania pojazdów elektrycznych, paliw wodorowych i biopaliw. A w efekcie budowy bloków jądrowych do 2040 roku osiągniemy 16 proc. udział energetyki jądrowej w miksie energetycznym.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]