Czy szczyt klimatyczny w Egipcie przyniesie zmiany?
- 24 czerwca 2022 09:37
- : : autor: AMC
Czy światowi przywódcy są w stanie porozumieć się w sprawie ratowania klimatu? Czego można się spodziewać po COP27? Jakie tematy zdominują ONZ-owski szczyt klimatyczny w Egipcie? Na te i inne pytania w dniach 18-19 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odpowiedzą uczestnicy PRECOP27, wydarzenia przygotowującego do Szczytu Klimatycznego (COP27) - czytamy w informacji prasowej.
Dwudniowa konferencja PRECOP 27 organizowana przez United Nations Global Compact Network Poland i Grupę PTWP poprzedzi i przygotuje do Szczytu Klimatycznego w Szarm el-Szejk w Egipcie (UN Climate Change Conference 2022 – COP27), tj. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. To największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska wobec najważniejszych tematów omawianych podczas corocznych Szczytów Klimatycznych. W czasie debat podsumowany zostanie ostatni szczyt COP26, a uczestnicy określą oczekiwania wobec spotkania w Egipcie.
– Zarówno ostatni COP26 w Glasgow, jak i zbliżający się COP27 w Egipcie mają jeden główny cel – zmaksymalizować i przyśpieszyć działania wynikające z podpisanych w 2015 r. Porozumień Paryskich. Jak wielokrotnie podkreśla Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, nie ma w tej chwili pilniejszego zadania dla ludzkości niż zatrzymanie postępującego globalnego ocieplenia i zmiany klimatu. Chcemy aktywnie wesprzeć działania ONZ w tym obszarze i dlatego w porozumieniu z UN Climate inaugurujemy coroczne wydarzenie przygotowujące do szczytu klimatycznego. Podczas PRECOP27 w Katowicach omówimy kluczowe z punktu widzenia Polski kroki na drodze do redukcji emisji CO2, przeciwdziałania zmianie klimatu oraz adaptacji do jej nieuniknionych skutków – zaznacza Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy i dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland.
W prestiżowym gronie polskich i unijnych polityków, ludzi gospodarki, przedstawicieli instytucji i organizacji poruszone zostaną najistotniejsze tematy w ich aktualnym kontekście – m.in.: stan i perspektywy transformacji sektora energii i całej gospodarki w kierunku zmniejszenia jej wpływu na środowisko i klimat, zielone finansowanie inwestycji, programy i inicjatywy miast i samorządów lokalnych dla klimatu, zrównoważone budownictwo, odpady i gospodarka obiegu zamkniętego czy edukacja klimatyczna.
– Konferencje klimatyczne odbywają się na wielu poziomach. Negocjacje na szczycie poprzedza szereg think thanków, spotkań eksperckich i forów. Na kilkanaście dni przed ONZ-owskim szczytem, rozmawiać będziemy na tematy, które stworzą grunt pod COP27. W Katowicach, w tym samym miejscu, w którym odbywała się w grudniu 2018 roku Konferencja w sprawie zmian klimatu COP24. Chcemy tę tematykę kontynuować, bo stoimy przed wielkim wyzwaniem, jakim jest drastycznie postępująca zmiana klimatu – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.