Wygrał inteligentny opatrunek do diagnostyki stanu ran przewlekłych
- 16 listopada 2022 13:21
- Opracowała: AMC
Polski projekt SmartHEAL - inteligentny opatrunek do diagnostyki stanu ran przewlekłych, został zwycięzcą międzynarodowym w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona 2022.
Studenci Politechniki Warszawskiej otrzymają 162 000 zł na dalszy rozwój swojego pomysłu. Polski zespół konkurował z młodymi innowatorami z całego świata.
Projekt SmartHEAL stworzony przez 3 studentów Politechniki Warszawskiej to proste w obsłudze, nieinwazyjne i tanie narzędzie diagnostyczne przypominające plaster. Umożliwia natychmiastowe wykrycie zmian pH, tym samym stanu zapalnego skóry, co pozwala dobrać właściwe leczenie bez konieczności zdejmowania opatrunku.
- Zdjęcie opatrunku w przypadku osób z ranami przewlekłymi to bolesna i uciążliwa czynność. Plasterek młodych naukowców ma wbudowaną technologię, która przekazuje informacje o stanie skóry pacjenta - czytamy w informacji prasowej.
Nagrodzono również - Polyformer, maszyna, która przetwarza plastikowe butelki na niedrogie filamenty do drukarek 3D, przeznaczone dla krajów rozwijających się, wynaleziona przez studentów z McMaster University w Kanadzie oraz Ivvy, czyli osobisty przenośny zamiennik istniejącego aparatu do podawania kroplówek dożylnych, poprawiający komfort i mobilność pacjentów, wynaleziony przez Charlotte Blancke z Uniwersytetu w Antwerpii w Belgii.
Konkurs Nagroda Jamesa Dysona to już ponad 1 mln funtów rozdanych w formie nagród za ponad 300 obiecujących wynalazków zaprojektowanych przez młodych inżynierów i naukowców z całego świata.