REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Gaz ziemny i gaz LPG – czym się różnią?

  • 21 lipca 2023 14:15
  • Tekst sponsorowany
Reklama

Z gazu większość z nas korzysta na co dzień: do gotowania, ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody czy jako paliwo do samochodów. Jednak gaz ziemny i gaz płynny (LPG) są ze sobą bardzo często mylone, a są to dwie różne substancje. Jakie są różnice między gazem LPG a gazem ziemnym? Jaki gaz płynie rurociągiem, a jaki stosuje się jako paliwo w samochodach? Czym jest propan butan? W artykule wyjaśniamy różnice między gazem ziemnym a LPG.

Czy LPG to gaz ziemny?

Gaz ziemny i skroplony gaz płynny (LPG) są ze sobą bardzo często mylone, o czym świadczy duża liczba osób, które wpisują w wyszukiwarkach hasła: „czy LPG to gaz ziemny”, „gaz ziemny, jaki to gaz”, czy „gaz ziemny co to?”.

Gaz ziemny i gaz LPG należą do węglowodorów. Gaz ziemny jest surowcem naturalnym składającym się z metanu i występuje jako złoże w skorupie ziemskiej. Nazywany bywa również gazem naturalnym. Często występuje razem z ropą naftową i jest wydobywany podczas odwiertów. Gaz ziemny wykorzystywany jest jako surowiec energetyczny do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w przemyśle. Gaz do domu jest stosowany do ogrzewania budynków oraz wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

Gaz LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas, skroplony gaz petrochemiczny) to gaz płynny. Składa się on z propanu i/lub butanu. W temperaturze pokojowej ma on formę gazu, ulega skropleniu pod niewielkim ciśnieniem. Gaz płynny po raz pierwszy otrzymał w 1910 Waltera Snelling. Gaz LPG łatwo się spala i jest wysokokaloryczny, dzięki czemu jest wykorzystywany w transporcie (autogaz), w przemyśle, w systemach kogeneracji i rzadziej do ogrzewania domów oraz do gotowania (butle gazowe).

Zatem odpowiedź na kolejne popularne w wyszukiwarkach pytanie „czy gaz ziemny to to samo co LPG?” jest negatywna.

Gaz LPG a gaz ziemny – podstawowe różnice

Wyjaśnialiśmy już, czym jest gaz ziemny oraz gaz LPG. Jakie są różnice między gazem LPG a gazem ziemnym? Te paliwa gazowe różnią się swoimi właściwościami fizycznymi oraz sposobami ich pozyskiwania i transportowania. Gaz ziemny a LPG to przede wszystkim różny skład chemiczny: gaz ziemny składa się głównie z metanu, z kolei gaz LPG z propanu i butanu. Skroplony gaz LPG a gaz ziemny są inaczej wydobywane i transportowane. Gaz ziemny wydobywany jest tylko z ziemi i przesyłany w stanie gazowym za pomocą rurociągów. Gaz LPG pozyskuje się jako produkt uboczny rafinacji ropy lub może być wydobywany ze złóż podczas odwiertów. Szacuje się, że nawet 60% światowej produkcji gazu LPG pozyskuje się z wydobycia naturalnego (odwiertów.) Gaz można skroplić pod niewielkim ciśnieniem, a następnie zmagazynować duże jego ilości w małych pojemnikach jako ciecz. Transportowany jest cysternami. Kolejną różnicą między LPG a gazem ziemnym, jest to, że gaz płynny jest cięższy od powietrza, natomiast gaz ziemny jest od niego lżejszy.

Skąd trafia do Polski gaz ziemny i gaz LPG?

Skąd Polska bierze gaz? Kryzys energetyczny spowodowany wojną w Ukrainie spowodował zmianę kierunków, z których Polska pozyskuje gaz. Zmieniła się także cena gazu na rynkach światowych, co wpłynęło na dążenie do zmniejszenia jego zużycia.

Jednak już wcześniej Rzeczpospolita szukała sposobów na uniezależnienie się od importu z Rosji. W pierwszej połowie 2021 r. 62% importu gazu płynnego pochodziło z Rosji. W pierwszym półroczu ubiegłego roku import gazu płynnego zza wschodniej granicy spadł do 50%, przy stosunkowo niewielkim udziale importu drogą morską ze Szwecji. Kolejne kierunki dostaw gazu LPG do Polski przed 2022 r. to Stany Zjednoczone, Holandia, Niemcy i Czechy.

Uruchomiony w 2015 r. terminal przeładunkowy skroplonego gazu ziemnego (LNG, Liquefied Natural Gas) w Świnoujściu pozwala na odbieranie gazu drogą morską z dowolnego kierunku, co znacznie wpłynęło na zwiększenie bezpieczeństwa gazowego Polski.

Z kolei gaz naturalny do Polski trafiał przez gazociąg jamalski, którym przepływało ok. 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Od 1 listopada 2022 r. gaz płynie do Polski z Norwegii i Danii przez gazociąg Baltic Pipe. Według szacunków w 2023 r. import gazu ziemnego z Norwegii wyniesie co najmniej 6,5 miliardów metrów sześciennych, a roku następnym ma zostać zwiększony o kolejny miliard metrów sześciennych.

Gaz jest paliwem niezwykle wygodnym w użytkowaniu. Warto jednak znać różnicę między gazem ziemnym (naturalnym) a gazem LPG, ponieważ pojęcia te często są ze sobą mylone, a są to dwie różne substancje.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]