REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zeolity na ratunek klimatowi

  • 16 stycznia 2020 15:46
  • Autor: AMC
Reklama

W połowie roku Główny Instytut Górniczy wraz z międzynarodowymi partnerami zakończy projekt COALBYPRO. Idea tego międzynarodowego projektu wzięła się z założeń cyrkularnej gospodarki. Ma on na celu ograniczenie emisji CO2.

W programie finansowanym przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali biorą udział cztery kraje – Polska, Czechy, Niemcy i Grecja. W sumie sześciu partnerów. Oprócz GIG-u są to: Centre for Research & Technology Hellas, ÚJV Řež, Výzkumný ústav pro hnědé uhlí, University of Chemistry and Technology w Pradze oraz TU Bergakademie Freiberg. Idea tego międzynarodowego projektu wzięła się z założeń cyrkularnej gospodarki. Ma on na celu ograniczenie emisji CO2. Naukowcy chcą wykorzystać do sekwestracji CO2 produkty odpadowe z procesu energetycznego spalania węgla, tak kamiennego, jak i brunatnego, czyli popioły lotne.

Obecnie popioły w znacznych ilościach są składowane. Naukowcy chcą, aby służyły sekwestracji dwutlenku węgla i to w miejscu ich powstawania, czyli np. w zakładach energetycznych, elektrowniach. Popiół będzie wykorzystywany bądź bezpośrednio do tego celu, bądź, jeśli jego możliwość pochłaniania będzie zbyt niska, do produkcji zeolitów o zwiększonej pojemności sorpcyjnej i dostosowanych parametrami strukturalnymi. Czyli: albo surowy popiół, albo przetworzony i wytworzone z niego zeolity.
Po stronie GIG-u są badania nad procesem produkcji zeolitów, partnerzy instytutu zajmują się popiołami lotnymi. Ale także w tym procesie, jak i jego ocenie, uczestniczą wszyscy partnerzy. Koordynatorem i inicjatorem tego projektu jest greckie Centre for Research & Technology Hellas.

Opracowywane sposoby wychwytywania CO2 będą weryfikowane w skali przemysłowej. Zajmą się tym nasi Czesi. W jednej z tamtejszych elektrowni jest pilotażowe urządzenie PSEA. To na nim zostaną przeprowadzone długotrwałe eksperymenty pochłaniania CO2 przez wytypowane popioły lotne oraz wyprodukowane w skali przemysłowej zeolity. Mineralna sekwestracja jest jednym z najbardziej racjonalnych sposobów wychwytywania i wykorzystywania CO2. To może być opłacalne przedsięwzięcie.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

URTJW
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]