REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Polityka konkretów dla węgla

  • 7 lutego 2018 09:39
  • Autor: Aldona Minorczyk-Cichy

„Program dla Śląska”, zaprezentowany w Katowicach w obecności premiera Mateusza Morawieckiego w grudniu ub.r., stabilizuje w sposób długofalowy pozycję górnictwa węgla kamiennego i opartej na nim energetyki, która jest w trakcie modernizacji. Podkreśla to Jerzy Polaczek, poseł PiS i b. minister transportu.

Program przewiduje wiele inwestycji w górnictwie, w tym budowę kopalni węgla koksowego w perspektywie 2018-19 kosztem 1,8 mld zł oraz budowę kopalni węgla energetycznego kosztem ok. 5 mld zł. Wydobycie w tej drugiej miałoby zostać uruchomione najpóźniej w 2030 roku.
Zdaniem posła Polaczka to dobra dla regionu i węgla polityka rządu. Jako przykład podaje uruchomienie po raz pierwszy od dobrych kilku lat nakładów na inwestycje początkowe w spółkach węglowych.

- Obok tej podstawowej funkcji, jaką jest utrzymanie stabilnej pozycji sektora górnictwa węgla kamiennego i tradycyjnej energetyki, mamy także cały szereg działań o charakterze innowacyjnym. Są one wkomponowane w zestaw ponad stu projektów dedykowanych województwu śląskiemu w ramach projektu rządowego. Nazywam to polityką konkretu – podkreśla polityk.

„Program dla Śląska” ma na celu pobudzenie gospodarki oraz ustabilizowanie, bądź też zwiększenie rynku pracy.

- To również oferta dla młodego pokolenia, któremu powinno opłacać się mieszkać w województwie śląskim, stworzyć tutaj warunki do własnego, indywidualnego awansu. Ważny jest w tym także udział samorządów terytorialnych – podkreśla Jerzy Polaczak.
Dodaje, że od stycznia 2018 r. Metropolia Śląsko-Zagłębiowska otrzymała pełne uprawnienia w zakresie prowadzenia polityki transportowej.

- To narzędzie dedykowane poprzez ustawę parlamentarną tej części najbardziej zurbanizowanej. To 300 mln zł dodatkowych środków na transport publiczny, wyrównywanie poziomu życia, na inwestycje ponadlokalne i na współpracę samorządów, aby prezydenci i burmistrzowie mogli wychylić nos poza granice swoich miast i gmin. Aby nie skupiali się tylko i wyłącznie na aktywności lokalnej – dodał polityk PiS.

Jego zdaniem znacząco zwiększyła się oferta komunikacji, w tym także kolejowej, modernizacja taboru.

- To wartość dodana. Na tym można budować ciekawą politykę regionalną i tworzyć przyszłe rozwiązania samorządowe dla większego obszaru, który jest objęty strukturą metropolii i liczy ponad 2 mln 300 tys. mieszkańców – podsumował Jerzy Polaczek.

646
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

RFLVR
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]