Politechnika Śląska drukuje przyłbice dla lekarzy
- 27 marca 2020 08:54
- : : autor: AMC
Pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zaproponowali pomoc w wykonaniu elementów ochronnych – przyłbic – dla placówek medycznych w Zabrzu i Gliwicach. Do produkcji sprzętu ochrony osobistej dla personelu medycznego wykorzystują drukarki 3D. Pierwsze przyłbice nieodpłatnie trafiły już dziś do śląskich szpitali. Kolejne są w trakcie produkcji.
Drukowanie przyłbic to odpowiedź na apele szpitali o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego. Nad projektem pracują pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej: dr Sławomir Suchoń, dr Michal Burkacki, dr Wojciech Kajzer, Grzegorz Gruszka, Marek Ples, Miłosz Chrzan, ale do akcji już włączają się kolejne osoby z innych wydziałów uczelni.
- Jako uczelnia badawcza mamy szczególny obowiązek aktywnego włączania się w poszukiwania naukowych, skutecznych rozwiązań powstrzymania pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2). Aby efektywnie wspomóc zaangażowanie wspólnoty Politechniki Śląskiej w poszukiwaniu sposobów na walkę z koronawirusem ogłaszam na mocy zarządzenia konkurs projakościowy na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19. Konkurs jest adresowany do pracowników uczelni, którzy stworzą zespoły badawcze. W skład zespołu mogą wchodzić także doktoranci i studenci. Grant przyznawany jest w wysokości do 150 000 zł. Mam nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi realizację badań już rozpoczętych i umożliwi poszukiwanie skutecznych rozwiązań w walce z zagrożeniem, które tak dotkliwie dotyczy nas wszystkich – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
Przyłbice to jeden z podstawowych środków ochronnych minimalizujących ryzyko związane z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową. Są niezbędną pomocą w działaniach prewencyjnych wobec wirusa SARS-CoV-2. Konieczne są przezroczyste osłony z folii PET oraz gumki mocujące.
Podczas produkcji istotną rolę pełni dbałość o zasady higieny – konieczna jest praca przy zachowaniu maksimum ostrożności, z zastosowaniem maseczek jednorazowych i gumowych rękawiczek, by uniknąć niechcianego zakażenia przyłbic wirusem lub mikroogranizmami. Przyłbice wyprodukowane na Wydziale Inżynierii Biomedycznej przed zapakowaniem są sterylizowane. Materiał, z którego zostały wytworzone pozwala na taki zabieg.