REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Owca Plus nagradza za szacunek dla tradycji i ochronę środowiska

  • 22 czerwca 2021 11:04
  • : : autor: AMC
Reklama

W Brennej wręczono umowy podmiotom wyłonionym w konkursie w ramach znanego na Śląsku programu Owca Plus

- Jest to przedsięwzięcie przede wszystkim wspierające lokalną kulturę górali w naszym regionie. Nawiązuje do ich pięknych tradycji, chroni je od zapomnienia – podkreśla Beata Białowąs, członek zarządu województwa, która gratulowała laureatom.

Na liście rankingowej w zadaniu nr 1 dotyczącym ochrony przyrody, krajobrazu, hal i polan Beskidów najwyżej uplasowała się Fundacja Partnerstwo Transhumancyjne. Projekt autorstwa fundacji obejmuje właśnie ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez prowadzenie wypasu owiec w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Wysokość dotacji to ponad 355 tys. zł.

Blisko 96 tys. zł otrzymała Fundacja Dobry Widok za projekt Beskidzkie owce, zaś Fundacja na Rzecz Rozwoju Owczarstwa prawie 70 tys. zł na zadanie Beskidzie Hale czekają na wypas.

W zadaniu nr 2 dedykowanym ochronie przyrody na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej dotację w wysokości 78 tys. zł przyznano Fundacji Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego na projekt Ochrona siedlisk nieleśnych – wypas owiec i kóz na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W sumie na zadania do realizacji w Beskidach i na Jurze zostanie przeznaczonych 598 654,46 zł.

W drugim konkursie dotację otrzymali: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy (8 tys. zł na zadanie Proćpok XI Pasterska Jesień w Kamesznicy), Stowarzyszenie Sólkiczora (8 tys. zł na zadanie Po tropie Bacowego Kierpca, czyli jak pasterze owce pasali), Fundacja Koronki Koniakowskie (ponad 7,9 tys. zł na wełnianą koronkę koniakowską), Fundacja W TO MI GRAJ ( 8 tys. zł na zadanie Jura na plus!), Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne (po 8 tys. zł na zadanie związane z organizacją XI Jarmarku Pasterskiego oraz projekt Przywracanie pamięci. Wydanie publikacji dotyczącej początku pasterstwa w Beskidach na Ziemi Cieszyńskiej), Stowarzyszenie Natura i Ekologia ( 8 tys. zł z myślą o organizacji Mistrzostw Górali karpackich w koszeniu łąki oraz 7,9 tys. zł na projekt Śpywanie na Groniu), Fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego (6,6 tys. zł na organizację Jurajskich warsztatów Owcy Plus 2021), Stowarzyszenie 7 Dolin z siedzibą w Wiśle (7,7 tys. zł na projekt Owce na Łęmblej – eko festiwal w CEE), Fundacja na Rzecz Rozwoju Owczarstwa (8 tys. zł na zadanie Na Bacówce u Greniów), Towarzystwo Kulturalne Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca w Wiśle (ponad 6,9 tys. zł na organizację Festynu Dożynkowego na Wiślanskij Binie) oraz Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych (5,6 tys. zł na organizację Festynu Jurajskiego). W sumie w tej puli na dotację przeznaczono ponad 98 tys. zł.

Wręczenie umów było jednym z punktów uroczystego otwarcie Bacówki u Greniów w Brennej. W czasie imprezy swoje umiejętności prezentowały kapele góralskie. Odbyły się pokazy zaganiania owiec do koszoru, dojenia, warsztaty serowarskie i snycerskie. Impreza zorganizowana została w ramach obchodów Roku Górali w Województwie Śląskim.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]