REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Platformy dla rybołowów, najrzadszego gatunku ptaków szponiastych

  • 4 lutego 2020 12:31
  • Autor: AMC
Reklama

Już wkrótce ponad 120 nowych platform dla rybołowów zostanie zamontowanych w lasach. To kolejny etap wspólnego projektu Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów.

Ornitolodzy wspólnie z leśnikami wyznaczyli najlepsze miejsca, w których od stycznia montowane są nowe platformy. Wszystko odbywa się pod okiem specjalistów z Komitet Ochrony Orłów, którzy czuwają, aby usytuowanie platform było dopasowane do wymagań rybołowów.

Najczęściej są wybierane wysokie, górujące nad okolicą sosny. Na samym wierzchołku korony są budowane specjalnie zaprojektowane konstrukcje, które muszą wytrzymać kilkanaście lat użytkowania.

Leśnicy i ornitolodzy liczą na to, że rybołowy nowe platformy zasiedlą już w tym lub kolejnych latach. Projekt ochrony rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000 to wspólne działanie leśników z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (koordynator przedsięwzięcia), 20 nadleśnictwa położonych na północy Polski oraz KOO, który od lat podejmuje próby ocalenia gatunku. Założenia projektu powstały już w 2014 r., w trakcie trwania projektu LIFE, realizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

Podjęta w 2015 r. decyzja o aplikowaniu o środki LIFE zaowocowała wspominanym projektem,, którego finansowanie zapewnią: program LIFE, NFOŚiGW oraz Lasy Państwowe. Całość prac będzie kosztowała ponad 5 mln zł. Projekt zostanie zakończony w 2020 r. 

Rybołów (Pandion haliaetus) jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Populacja w naszym kraju szacowana jest obecnie na 27 par. U naszych sąsiadów za Odrą występuje około 650 par. Po drugiej stronie Bałtyku jest ich ponad 4000 par. Rybołów różni się pod kilkoma względami od innych dziennych ptaków drapieżnych. Jego palce są jednakowej długości, jego skoki są siatkowane, a szpony są raczej zaokrąglone, niż rowkowane. Rybołowy i sowy są jedynymi drapieżnikami, których zewnętrzny palec jest odwracalny, co pozwala im chwytać swoją ofiarę dwoma palcami z przodu i dwoma z tyłu. Jest to szczególnie przydatne przy łapaniu śliskich ryb.

W ramach projektu przeprowadzono szczegółową inwentaryzację populacji rybołowa. Obecnie jest znanych ok. 30 stanowisk lęgowych rybołowów.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

KDRGM
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]