Staszic zniknął z krajobrazu

utworzono: 2 maja 2018 19:29 Źródło: Agencja Gospodarcza Energia Press

2 maja wieża szybu Staszic przeszła do historii. W tle wieża szybu Gigant, który powstał w powstał w ramach rozbudowy kopalni Rokitnica

W środę, 2 maja, z krajobrazu województwa śląskiego zniknęła kolejna wieża szybowa. W Zabrzu zlikwidowano wieże szybu Staszic, która pozostała po kopalni Pstrowski. Obecnie tymi pogórniczymi terenami zarządza Spółka Restrukturyzacji Kopalń. 

Wieża szybu Staszic miała zostać zlikwidowana już kilka dni temu. Termin jednak przesuwano i ostatecznie likwidacja przypadła na Dzień Flagi. 

Do operacji przygotowywano się od rana. Likwidację przeprowadzała ta sama firma, która w kwietniu wyburzyła wieżę w kopalni Kazimierz-Juliusz. W Zabrzu także postanowiono wykonać operację w ten sam sposób. W pierwszej kolejności palnikami nacięto konstrukcję obiektu - prace nad tym trwały kilka godzin. Potem za pomocą lin dwie koparki obaliły wieżę. Sam finał operacji trwał zaledwie kilka sekund.

Konstrukcja została 'położona' na gruz i stalowe elementy pozostałe po likwidacji innych obiektów. W ten celu zamortyzowano upadek wieży.

Szyb Staszic nie został zasypany ponieważ ma zostać jeszcze wykorzystany, dlatego po wieży zostały jeszcze elementy nadszybia. 

Szyb Staszic wybudowano w latach 1900-1903 i pierwotnie nosił on nazwę Toppoczan. W ostatnich latach korzystała z niego spółka Siltech. Szyb ten był wyposażony w 5-tonowy skip i klatkę przeznaczoną do transportu załogi i materiałów. 

Video | 720p

Prezentowany materiał jest w rozdzielczości HD, aby go odtworzyć w przeglądarce jest potrzebne bardzo szybkie łącze oraz szybki procesor. W innym przypadku możesz pobrać ten plik.