REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Dąbrowa Górnicza rezygnuje z plastiku, folii i nieekologicznych gadżetów

  • 20 lutego 2020 14:08
  • Autor: AMC
Reklama

Nawet 1000 lat może rozkładać się plastikowa butelka, a niewielki styropianowy kubek aż 50. Produkcja tworzyw sztucznych jest ogromna, a powstające z nich tony odpadów nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. W Dąbrowie Górniczej rozpoczęto dlatego walkę z zalewem plastiku. Prezydent miasta Marcin Bazylak podpisał zarządzenie w sprawie wyeliminowania plastiku z Urzędu Miejskiego, miejskich jednostek organizacyjnych oraz imprez organizowanych przez miasto.

− Zależy mi, by stopniowo miasto stawało się strefą wolną od plastiku. Chcę przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska tym surowcem i jego trudno przetwarzalnymi odpadami. Nie stanie się to natychmiast, lecz to ważny krok w stronę Dąbrowy Górniczej wolnej od plastiku – podkreśla Marcin Bazylak.

Prezydenckie zarządzenie to rezultat proekologicznej polityki miejskiej, idącej w ślad za regulacjami Unii, która zmierza do znaczącego ograniczenia roli tworzyw sztucznych w gospodarkach państw członkowskich. Jedynie niewielka część liczącej miliony ton rocznej produkcji tworzyw sztucznych nadaje się do przetworzenia. Plastik nie jest obojętny dla zdrowia − podczas jego rozkładu uwalnia się wiele szkodliwych substancji, które przenikają do żywności, wody czy powietrza. Endokrynnie czynne związki zaburzają gospodarkę hormonalną, przyczyniając się do powstawania chorób cywilizacyjnych, zaburzają rozwój mózgu i wpływają na pracę genów.

To powody, dla których także Dąbrowa Górnicza decyduje się na ograniczenie ilości plastiku. Zgodnie z nowym zarządzeniem jednorazowe talerze, sztućce, kubeczki czy słomki z plastiku lub styropianu zostaną wyeliminowane z urzędu, a w miarę możliwości zastąpione będą wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. Urząd zamierza promować spożywanie wody z kranu, kupować napoje w butelkach zwrotnych lub wielokrotnego użytku. Dodatkowo UM będzie korzystać z firm świadczących usługi cateringowe, w ramach których poczęstunek nie będzie podawany w plastikowych ani styropianowych pojemnikach, lecz w opakowaniach wielokrotnego użytku lub biodegradowalnych.

W promocji miasta i jego instytucji będą wykorzystywane gadżety i materiały, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu bądź są wielokrotnego użytku. Urzędnicy i pracownicy jednostek podległych miastu będą stopniowo rezygnować z gadżetów wyprodukowanych z materiałów plastikowych, a także z plastikowych toreb, siatek i reklamówek oraz nie będą używać folii do pakowania przesyłek. Ponadto do realizacji miejskich zleceń powinni być wybierani dostawcy, którzy świadczą usługi z zastosowaniem opakowań innych niż z tworzywa sztuczne.

Na tym nie koniec – w zarządzeniu znalazł się zapis o zakazie stosowania podczas miejskich wydarzeń i imprez produktów jednorazowego użytku, w tym plastikowych słomek, kubków na napoje czy balonów na plastikowych patyczkach. Wszystkie zapisy wprowadzonego zarządzenia były konsultowane z przedstawicielami miejskich instytucji i stopniowo będą wdrażane w miejskich jednostkach.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

BDRKP
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]