WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Większość krajów EU chce zielonego planu naprawy gospodarki

  • 22 kwietnia 2020 12:26
  • Autor: PARA
Reklama

Malta, Słowacja, Słowenia i Irlandia niedawno dołączyły do 13 innych krajów Unii Europejskiej w apelu do utrzymania walki z kryzysem klimatycznym i ekologicznym wysoko na liście priorytetów politycznych przy opracowywaniu planów naprawy mających na celu zaradzenie skutkom gospodarczym COVID-19. Głosy te mają teraz zdecydowaną większość na szczeblu UE i zwiększają znaczną dynamikę stojącą za unijnym zielonym ładem.

- Rządy w całej Europie powinny dostosować swoje bodźce i pakiety naprawcze do długoterminowej wizji Zielonego Ładu UE. I stworzyć czystszą, zdrowszą i bardziej odporną Europę - mówi Giles Dickson, CEO WindEurope.

W poniedziałek Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) dodała do tego wezwania do podjęcia zdecydowanych działań, publikując „Globalny przegląd odnawialnych źródeł energii”. Według nowego raportu globalna dekarbonizacja do 2050 r. Kosztowałaby rocznie inwestycje w wysokości 4,3 bln USD. Inwestycje te dotyczyłyby głównie energii odnawialnej, elektryfikacji, infrastruktury i efektywności energetycznej. 

Raport jasno wskazuje, że zyski z przyspieszenia wdrażania odnawialnych źródeł energii są wielokrotnie większe niż jego koszty. Globalna dekarbonizacja pozwoliłaby zaoszczędzić do 169 bilionów USD kosztów ochrony środowiska i zdrowia. Podobnie jak 17 rządów UE, IRENA wzywa też do przyspieszenia transformacji energetycznej, jako integralnej części szerszej strategii odzyskiwania COVID-19.

Dickson mówi, że tego rodzaju ambicje nie są bezzasadne.

- Wielkie myślenie w czasach kryzysu się opłaca. Spójrzmy na plan Marshalla po II wojnie światowej, lub New Deal w USA po wielkim kryzysie. Wielkie pomysły, duży wpływ ekonomiczny. Zielony biznes daje nam pomysł - neutralność klimatu. I mamy narzędzia - czysta energia jest tania, tworzy miejsca pracy. Potrzebuje tylko rządów, aby skorzystały z okazji. Wspaniale, że 17 z 27 państw członkowskich UE wspiera obecnie tę ideę, w tym kilka w Europie Środkowej i Wschodniej. To wyraźny mandat dla UE, by dążyć do ambitnego ożywienia ekologicznego. 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

YRXQS
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]