REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pomagają nie tylko w walce z żywiołem

  • 27 kwietnia 2020 11:56
  • : : autor: AMC
Reklama

Ministerstwo Klimatu przeznaczy do 5 mln zł dofinansowania z programu NFOŚiGW na przeciwdziałanie klęsce żywiołowej i likwidacji jej skutków po zakończeniu pożaru trwającego w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Jak podkreśla minister klimatu Michał Kurtyka sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym jest bardzo poważna.

- Jesteśmy w kontakcie z dyrekcją Parku. Płonie największy w kraju obszar chroniony i jeden ze światowych cudów natury. Niezbędne jest szybkie zarządzenie kryzysem i podjęcie wszelkich działań, by ugasić pożar, a następnie pomóc w odbudowie tych terenów – zaznacza Kurtyka.

- Zależy nam, by udzielona pomoc była jak najbardziej efektywna i stanowiła realne wsparcie w walce z żywiołem. Poniesione koszty będą refundowane w wysokości 100 proc. od momentu wystąpienia klęski żywiołowej – dodał minister Kurtyka.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na dofinansowanie zakupu sprzętu ratowniczego: 400 tłumic, 10 przenośnych motopomp pływających w zestawach z wężami pożarniczymi, tak aby można było dynamicznie i natychmiastowo reagować w miejscach przenoszenia się pożaru. Posłużą współfinansowaniu nalotów samolotowych i zrzutów wody w miejscach trudno dostępnych lub tam gdzie ryzyko gaszenia jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi.

Kolejny punkt to wzmocnienie w zakresie wyposażenia oraz monitoringu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest to konieczne w kontekście zagrożenia płynącego z możliwości żarzenia się przez jeszcze wiele miesięcy torfowiska, oraz ryzyka wystąpienia kolejnych pożarów. W ramach działania planuje się zakup wyposażenia m.in.: 3 samochodów terenowych z modułem gaśniczym 400 l wody, 5 pojazdów Quad do poruszania się po bezdrożach z przyczepami, przenośnych opryskiwaczy spalinowe wodne – 10 sztuk oraz budowę studni głębinowych jako miejsc poboru wody.

W ramach działania planuje się także zakup 3 dronów do obserwacji miejsc pożarowych wraz ze szkoleniem i uprawnieniami, rozbudowę sieci łączności oraz budowę pięciu wież obserwacyjnych z kamerą.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]