WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Panele słoneczne: tykająca bomba zegarowa

  • 1 czerwca 2020 11:10
  • Autor: PARA
Reklama

Czy grozi nam kolejny kryzys recyclingowy? Panele słoneczne instalowane około 2000 roku właśnie kończą swój żywot. Łatwiej i taniej je składować niż prowadzić recycling, bo wartość odzyskanych materiałów jest zdecydowanie niższa, niż wartość samego panela. Światu nastawionemu na energię odnawialną grozi zasypanie solarnymi, niebezpiecznymi ze względu na obecność cyny i ołowiu śmieciami.

Obecność materiałów niebezpiecznych w panelach wycofanych z eksploatacji może spowodować poważne zanieczyszczenia i problemy zdrowotne, jeśli zostaną uwolnione do środowiska. Najnowszą misją branży paneli słonecznych jest bezpieczne usuwanie lub recykling produktów wycofanych z eksploatacji. Jednak w hierarchii gospodarki odpadami ponowne wykorzystanie lub odzysk uważa się za lepsze niż recykling.

Główny udział w całkowitej masie typowego modułu fotowoltaicznego z krzemu krystalicznego ma szkło (75 proc.), poza tym polimer (10 proc.), aluminium (8 proc.), krzem (5 proc.), miedź (1 proc.), niewielkie ilości srebra, cyny, ołowiu i innych metali. Ołów i cyna, jeśli zostaną wypłukane do gleby i wód gruntowych, powodują problemy zdrowotne i środowiskowe, podczas gdy miedź, srebro i krzem stanowią w recyclingu wartość, jeśli są skutecznie odzyskiwane . Dlatego opcję składowania należy całkowicie zastąpić recyklingiem, aby zapobiec zanieczyszczeniu środowiska i odzyskać cenne materiały znajdujące się w panelu.

Obecnie jednak recyklingu nie można uznać za korzystny ekonomicznie. Potrzebne są zachęty ekonomiczne. Spośród cennych materiałów w panelu, krzem jest najkorzystniejszy do odzyskania, biorąc pod uwagę jego znacznie większą frakcję i jego bardzo wysoką czystość (99,9999 proc.). Krzem klasy słonecznej z odpadów fotowoltaicznych można odzyskać do nowego zastosowania w panelach słonecznych lub zmienić jego przeznaczenie np. w anodzie baterii litowo-jonowych 3 generacji .

Wyjątkową okazję dla świata recyklingu materiałów i przemysłu gospodarki odpadami stanowi wzrost liczby pojazdów elektrycznych. Dzisiejsze akumulatory EV są istotną częścią całkowitego kosztu EV (33 do 57 proc. w zależności od samochodu ), a produkcja materiałów jest dominującym czynnikiem wpływającym na koszty energii związane z produkcją akumulatorów. Strategie redukcji kosztów w dużej mierze opierają się na innowacjach na poziomie materiałów, tj. pozyskiwaniu i przetwarzaniu surowców.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (9)Napisz komentarz

Janek
4 listopada 2020 13:26
Panel, butelka, kondom szpachelka, Troche czasu ma planeta zeby nas sprzątnąć i nasze śmieci. Jak nie wierzysz to popatrz na góry, na ocean. I oby jak najszybciej sie to stało. Oczywiscie starsi i kobiety mają pierwszeństwo.
Właściciel PV
3 czerwca 2020 10:40
Najpierw dobre bo ekologia, nie pale piecem super. Teraz problem. Powinni odzyskiwać co można robić nowe a my moglibyśmy nowe kupić wtedy z rabatem za utylizację i odzysk. Czyste powietrze, super.
Rydzu
3 czerwca 2020 10:22
Myślę, że należy opracować tekst w taki sposób, żeby podstawiać dowolny obiekt. Nie istnieje coś takiego, co nie sprawia kłopotów z czymkolwiek. A czy ktoś wie np. ile jest kłopotów z recyklingiem pluszowych zabawek, albo tarek do ziemniaków. Jedyne co możemy zrobić... to nic nie robić
Edmund
3 czerwca 2020 09:23
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
jan
3 czerwca 2020 08:45
A czemu nikt nie ubolewa nad recyklingiem kopalń, elektrowni węglowych i jądrowych?
Dariusz
3 czerwca 2020 08:40
Jeśli panele PV to tykająca bomba to niech Pan napisze gdzie i jak są utylizowane odpady oraz całe elektrownie atomowe ?
Jarosław Kaczoro
3 czerwca 2020 02:27
Po 25 latach panele będą dalej działać tylko ich sprawność będzie duzo mniejsza a co do recyklingu to panel składa się z hartowanego szkła. Aluminiowej ramy .kabli i cienkich wafli .nie widzę problemu z możliwością recyklingu
Robert
3 czerwca 2020 00:06
Szanowny Autorze Na pierwszym planie znajdują się panele solarne a nie panele fotowoltaiczne po za tym pisze Pan/Pani bzdury . Ciekawe że ktoś jeszcze za to płaci .
Andrzej
2 czerwca 2020 21:16
Problem już jest, u mnie po burzy wysiadł jeden panel i co z nim mam zrobić. W punkcie selektywnej zbiórki odpadów odmówili przyjęcia jako elektrośmieć. Pani była sympatyczna i pomocna, obdzwoniła przy mnie wszystkie firmy które odbierają od nich elektrośmieci i żadna nie chciała tego przyjąć. Panel leży i kwitnie

Napisz swój komentarz

LFPCR
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]