REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pożegnanie z węglem

  • 24 czerwca 2020 21:07
  • : : autor: PARA
Reklama

To oznacza pożegnanie z węglem. Niemcy przyjęły nową strategię energetyczną, w której miejsca dla węglowych elektrowni i elektrociepłowni zaczyna brakować. 

Zaledwie 20 dni przed niemiecką prezydencją w Radzie UE, która rozpoczyna się w lipcu, rząd niemiecki ostatecznie zatwierdził krajowy plan energetyczny i klimatyczny do roku 2030 (NECP). Niemcy przyjęli również nową krajową strategię wodorową. Oba elementy będą miały zasadnicze znaczenie dla kształtowania ekologicznego ożywienia w UE. Będą również kształtować niemieckie podejście do prezydencji UE, w której priorytetami energetycznymi są: morska ekspansja wiatrowa, hybrydowe projekty morskie i odnawialny wodór.

Niemiecki NECP ma na celu osiągnięcie z OZE 65 proc. energii elektrycznej i 30 proc. energii cieplnej do 2030 r. Aby zrealizować te cele, Niemcy planują zwiększyć moc zainstalowaną w zakresie energii wiatrowej do 67-71 GW na lądzie i 20 GW na morzu do 2030 r. W przypadku wiatru na lądzie, gdzie Niemcy mają 53 GW oznacza dziś budowę nowych farm wiatrowych i regenerację istniejących farm wiatrowych, zwłaszcza dużej liczby tych, które w nadchodzących latach będą rezygnować z taryfy gwarantowanej.

- Niemcy potrzebują jasnego planu naprawy starszych farm wiatrowych, które zbliżają się do końca życia. Potrzebują też odpowiedniego projektu aukcyjnego - mówi Giles Dickson, CEO WindEurope.

Do głosu, po spowszedniałym już w Niemczech słońcu i wietrze dochodzi też nowe źródło. Długo oczekiwana „krajowa strategia wodorowa” wspiera teraz zobowiązania Niemiec w zakresie klimatu i energii. Co istotne, strategia uznaje wyłącznie odnawialny wodór produkowany przez elektrolizę z odnawialnej energii elektrycznej jako trwałe i długoterminowe rozwiązanie. Największa gospodarka w Europie dąży do tego, aby stać się globalnym numerem jeden w zakresie zastosowań i produkcji wodoru w oparciu o źródła odnawialne. W tym celu strategia zapewnia 7 mld EUR na zwiększenie produkcji krajowej. Obejmuje ona również 2 mld EUR na ustanowienie międzynarodowych partnerstw w zakresie produkcji i importu wodoru, wspierając kraje rozwijające się w zwiększaniu ich zdolności do wykorzystania energii odnawialnej.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]