WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pół miliona kary i proces karny za niebezpieczne odpady

  • 29 czerwca 2020 15:11
  • Autor: AMC
Reklama

Na początku czerwca do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu skierowano akt oskarżenia przeciwko 8 osobom w związku z działalnością w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. nielegalnym składowaniem odpadów oraz substancji niebezpiecznych na terenie nieruchomości byłej rafinerii nafty w Gorlicach.

Po ujawnieniu nielegalnego gromadzenia odpadów, w tym niebezpiecznych, na terenie byłej rafinerii nafty Glimar w Gorlicach, wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska dokonali ustaleń, na podstawie których WIOŚ nałożył na spółkę odpowiedzialną za nielegalne magazynowanie odpadów karę w wysokości niemal pół mln zł oraz wydał decyzję wstrzymującą jej działalność.

W związku z podejrzeniem popełnienia przez przedstawicieli spółki przestępstwa z art. 160 kodeksu karnego, tj. kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Gorlicach. W czerwcu  skierowała ona akt oskarżenia.

Z ustaleń Prokuratury wynika, że członkowie grupy przyjmowali od firm odpady i substancje chemiczne pozorując ich przekazywanie podmiotom pełniącym jedynie funkcję tzw. słupów. Ponadto transportowali odpady i substancje chemiczne niezgodnie z ich przeznaczaniem.

"Następnie składowali je na terenie byłej rafinerii nafty w Gorlicach. Pomimo świadomości zagrożeń dla zdrowia ludzkiego zdrowia i środowiska, oskarżeni kontynuowali przestępczą działalność, osiągając korzyści majątkowe o łącznej kwocie około 2,8 mln zł. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat" - czytamy w komunikacie  prasowym.

- Nie ma zgody na proceder zagrażający zdrowiu ludzi i dobrostanowi środowiska – podkreślił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej przez krakowską Prokuraturę Okręgową.

- Sprawa z Gorlic to przykład doskonałej współpracy pomiędzy służbami w walce z przestępczością środowiskową. Dziękuję zarówno Prokuraturze, jak również Inspekcji Ochrony Środowiska za sprawne działanie. Chcę jasno podkreślić, że nie ma zgody na proceder, który zagraża zdrowiu ludzi i dobrostanowi środowiska. Obecnie trwają prace nad sformowaniem zespołu dedykowanego do walki z przestępczością przeciwko środowisku, którego celem będzie zwiększanie skuteczności służb w tym obszarze - podkreślił wiceminister Jacek Ozdoba.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]