REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Elektrownia Bełchatów kończy 45 lat

  • 22 stycznia 2020 15:22
  • : : autor: PARA
Reklama

Elektrownia Bełchatów obchodzi jubileusz 45-lecia. Przez ten czas była i jest najważniejszym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej pokrywając w niektórych latach aż 22 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Paliwo do produkcji prądu w Elektrowni Bełchatów dostarcza pobliska Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która w tym roku również obchodzi 45 urodziny.

- Dzięki dotychczas zrealizowanym i nadal prowadzonym działaniom inwestycyjnym i modernizacjom o charakterze proekologicznym, bełchatowski kompleks spełnia wszystkie normy dotyczące emisji i jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni na świecie. To dzięki Państwa energii i zaangażowaniu jesteśmy gotowi do kolejnych wyzwań, które prowadzą do nowoczesnej i niskoemisyjnej gospodarki. Nasza wysoka pozycja na krajowym rynku energii, to zasługa całych pokoleń energetyków, także tych z elektrowni w Bełchatowie.– mówił do pracowników elektrowni Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Położona w centrum kraju Elektrownia Bełchatów od końca lat 90. XX w. jest wytwórcą ok. 22 proc. energii elektrycznej w Polsce. Obecna moc osiągalna elektrowni wynosi 5 102 MW. Energię elektryczną wytwarza 12 bloków energetycznych, na czele z największą i najnowocześniejszą jednostką opalaną węglem brunatnym w Polsce o mocy 858 MW i sprawności brutto ok. 42 proc.

Elektrownia Bełchatów przez cały okres swojej działalności generuje energię elektryczną spełniając obowiązujące normy środowiskowe. To właśnie w Bełchatowie uruchomiono w 1994 roku pierwszą w Polsce instalację odsiarczania spalin a łącznie na inwestycje proekologicznie przeznaczonych zostało ok. 9 mld zł. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych na świecie technologii, począwszy od lat 90. do chwili obecnej, w Elektrowni Bełchatów emisja dwutlenku siarki zredukowana została o ponad 89 proc., tlenków azotu o 45 proc., a pyłów o 97 proc. Bełchatowska elektrownia pozostaje największą w Europie elektrownią konwencjonalną opalaną węglem brunatnym pełniącą ważną, stabilizującą rolę w polskim systemie elektroenergetycznym.

- Bełchatowska elektrownia jest ważną częścią polskiej gospodarki, a dla regionu synonimem dynamicznego rozwoju. Bycie filarem polskiej energetyki to ogromne wyzwanie. To wyjątkowa misja w czasach, w których od stałych dostaw energii elektrycznej zależy jakość i standard naszego życia, a także szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Możemy i chcemy tę rolę odgrywać nadal – podkreślił Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]