REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Ceny energii spadły pierwszy raz od 2016 roku

  • 30 lipca 2020 08:33
  • : : autor: PARA
Reklama

Klienci przemysłowi w Niemczech muszą dziś płacić za energię elektryczną o prawie 5 proc. mniej niż w lipcu 2019 r., Informuje Federalne Stowarzyszenie Konsumentów Energii VEA. Jako przyczyny podaje niższe ceny hurtowe w wyniku pandemii koronowej i osłabiającej się gospodarki.

Kupujący mogą być szczęśliwi: ceny energii elektrycznej w przemyśle spadły po raz pierwszy od 2016 roku. Mimo zwiększonych opłat i opłat sieciowych firmy muszą płacić o 4,9 proc. mniej niż w lipcu 2019 r. Wskazuje na to monitor cen Federalnego Stowarzyszenia Odbiorców Energii VEA, do którego przystąpiły średnie firmy.

VEA podaje przyczynę rozwoju cen hurtowych. - Spowolnienie gospodarcze na początku roku i blokada w następstwie pandemii koronowej znacznie zmniejszyły zapotrzebowanie na energię elektryczną. Skutkuje to niższymi cenami hurtowymi - wyjaśnia dyrektor generalny VEA Volker Stuke.

W starych krajach związkowych odbiorcy energii elektrycznej płacą średnio 15,76 centa za kilowatogodzinę, w nowych krajach związkowych średnia cena wynosi 16,09 centa za kilowatogodzinę - a więc o 2,1 procent lub 0,33 centa za kilowatogodzinę więcej niż na zachodzie .

- Różnice cen energii elektrycznej między wschodem a zachodem zmniejszyły się w ciągu ostatnich kilku lat, ale nadal istnieją - powiedział Stuke. Monitor cen VEA nie uwzględnia zwolnień z dopłaty EEG dla przedsiębiorstw energochłonnych.

Różnica między najdroższym i najtańszym dostawcą sieci wynosi ponad 26 proc., czyli 3,77 centa za kilowatogodzinę. Najdroższym dostawcą jest Schleswig-Holstein Netz z 17,94 centa za kilowatogodzinę, najtańszy prąd dostarczają klienci Stadtwerke Kiel Netz z 14,17 centów za kilowatogodzinę. Największy spadek odnotowano w Stadtwerke Kiel Netz i Stadtwerke Rostock, oba o 8,7 proc. Najmniejsze obniżki cen miały miejsce w Energis Netzgesellschaft z Saarbrücken (minus 1,9 proc.) Oraz w Enervie Vernetzt z siedzibą w Hagen (minus 2,9 proc.).

- W ostatnich latach skłonność odbiorców energii elektrycznej do zmiany stale rosła, ale niektórzy nadal są skłonni do zmiany dostawcy tylko w przypadku znacznych różnic cenowych - wyjaśnia Stuke. - Jednym z powodów jest z pewnością złożoność zliberalizowanego rynku energii elektrycznej. Ponieważ tylko dużym wysiłkiem można uzyskać kompleksowy przegląd rynku.

Półroczne porównanie cen VEA obejmuje łącznie 50 dużych obszarów sieciowych w Niemczech. Obejmuje to znaczną część niemieckiej sieci energetycznej. Kolejność jest oparta na średniej arytmetycznej bez ważenia 15 przypadków spadku. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty użytkowania sieci, zakupu energii elektrycznej, podatki (EEG, KWKG, § 19 StromNEV, opłata za ładunki morskie i przełączalne), a także opłaty koncesyjne i marże dostawców. Porównanie cen nie obejmuje energii elektrycznej i podatku VAT.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]