WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Będą rekordowe zbiory nasion

  • 14 września 2020 08:05
  • Autor: AMC
Reklama

Już niedługo nadleśnictwa m.in. radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych rozpoczną najważniejszy etap zbioru nasion drzew leśnych. W tym roku bardzo dobrze obrodziły zarówno dęby, jak i buki. Będą też udane zbiory nasion innych gatunków, w tym biocenotycznych - informuje portal lasy.gov.pl.

- O ile te pierwsze obradzają dość często to buk ostatnio owocował tak obficie aż dziewięć lat temu. Później zdarzały się już tylko mniej urodzajne lata, a ostatnie trzy były głuche, czyli praktycznie bez owocowania. Wiosną wysiano końcowe zapasy nasion tego gatunku, więc ich odbudowa stała się niezbędna. Na szczęście tegoroczne, obfite kwitnienie buków było zapowiedzią prawdziwego urodzaju. Dlatego już za kilka tygodni, na przełomie września i października, w wytypowanych buczynach (tzw. gospodarczych i wyłączonych drzewostanach nasiennych) rozpocznie się zbiór owoców, czyli  orzeszków, nazywanych również bukwią - czytamy na portalu Lasów Państwowych.

Na terenie RDLP w Radomiu wytypowano blisko 500 ha drzewostanów nasiennych buka, w tym blisko 70 ha wyłączonych drzewostanów nasiennych. Leśnicy chcą zebrać nawet 12 ton bukowych orzeszków. Pozwoli to stworzyć odpowiednie zapasy, dzięki którym nawet przy braku urodzaju w kolejnych latach, ciągłość produkcji sadzonek zostanie zachowana na co najmniej 4-5 lat.

Portal informuje, że sadzonki buka mają znaczący udział zarówno w strukturze produkcji szkółek leśnych, jak również w odnowieniach i przebudowie lasu.

- Obecnie co dziesiąta sadzonka na szkółkach nadleśnictw radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych to buk. Prawie jedna trzecia z nich hodowana jest w szkółce kontenerowej Nadleśnictwa Daleszyce, wyposażonej również w specjalistyczną przechowalnię nasion. Może ona przechować nawet 10 ton bukwi i dwa razy tyle żołędzi. Orzeszki buka w temperaturze -10 stopni C zachowują wystarczającą do siewu żywotność przez ok.5 lat - czytamy.

Rocznie na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu sadzonych jest ponad 2 mln młodych buków. Gatunek ten jest szczególnie przydatny w przebudowie lasu i dostosowaniu go do zmieniających się warunków klimatycznych. To właśnie buk, wprowadzany w formie podsadzeń, stanowi główny element działań zmierzających do dekoncentracji w atmosferze CO2, w ramach projektu LP o nazwie Leśne Gospodarstwa Węglowe,  realizowanego m.in. w Nadleśnictwie Kozienice.

Lasy Państwowe informują, że w tym roku równie obficie zapowiadają się też zbiory żołędzi. Dęby owocują częściej niż buk. Rocznie na terenie nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP sadzonych jest ok. 8 mln. dębów. W tym roku leśnicy planują zebrać ok. 70 ton dębu szypułkowego i ok. 40 ton bezszypułkowego – gatunku, który zyskuje na znaczeniu w perspektywie zmian klimatu.

Inne nasiona też obrodziły – szczególnie cieszy urodzaj lipy. Ostatnio leśnicy wprowadzają jej coraz więcej –  w lasach nadleśnictw RDLP w Radomiu ponad 100 tys. rocznie. Lipa jest bardzo cenna zarówno ze względu na pielęgnowanie dębu oraz znaczenie miododajne i – ogólnie – biocenotyczne.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

KZTWY
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]