REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Śląskie żubry pojechały do Hiszpanii

  • 23 października 2020 10:39
  • Autor: AMC
Reklama

Kolejne żubry wyjechały z Polski na Półwysep Iberyjski. Tym razem do zagrody w Andaluzji pojechało dziewięć zwierząt, cztery byki i pięć krów – informuje portal lasy.pl.

Żubry pochodzą z rezerwatu Żubrowisko w Jankowicach na terenie Nadleśnictwa Kobiór oraz Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego (województwo świętokrzyskie). Natomiast po przewiezieniu do Hiszpanii trafią do zagrody hodowlanej położonej w Andaluzji.

Przygotowania do dalekiej podróży trwały kilka tygodni. Najpierw dokonano wyboru odpowiednich osobników. Poddano je badaniom weterynaryjnym. Z Żubrowiska wyselekcjonowano dwa samce: Plidara i Poludara oraz cztery samice: Poprawkę II, Pomajkę, Porankę i Pomagę. Natomiast z Bałtowa wyjechała Pomarańcza i dwa byki: Pocieszko i Polar II.

- Załadunek i transport tak dużych zwierząt jak żubry zawsze jest sporym przedsięwzięciem. W dniu wyjazdu przygotowane wcześniej osobniki zostały odłowione i trafiły do specjalnie przygotowanych drewnianych skrzyń. Dzięki fachowej opiece pracowników Nadleśnictwa Kobiór, załadunek zwierząt odbył się sprawnie. Żubry zostały na drogę nakarmione i napojone – informują Lasy Państwowe.

Lasy.pl informują, że na miejsce do miejscowości Carretera del Santuario żubry dotrą 23 października. Tam, w nowych warunkach, żubry będą się czuły znakomicie. Zagroda w ośrodku hodowli w Andaluzji ma powierzchnię około 1000 ha. Żyją tam m.in. rysie iberyjskie, sępy i orły, a obszar znajduje się pod ochroną.

Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach realizacji projektu Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra.
Celem zapewnienia bezpieczeństwa tych zwierząt niezbędne jest utworzenie tzw. metapopulacji, czyli wielu rozproszonych stad, które są od siebie odizolowane. Minimalizuje to ryzyko przenoszenia wielu chorób, na które żubry – z uwagi na niską zmienność genetyczną – są wyjątkowo podatne.

Portal informuje, że od początku restytucji żubra z Polski do innych krajów wyjechało niemal 500 żubrów, głównie do Niemczech, Francji, Hiszpanii i Czech. Aż 20 żubrów opuściło Europę. Wcześniej przeciętnie z Polski wyjeżdżało pięć zwierząt rocznie. Dzięki projektowi Lasów Państwowych przez dwa lata w świat wysłanych zostało kilkadziesiąt  osobników.

Opiekę merytoryczną nad hodowlą w Hiszpanii sprawuje European Bison Conservation Center of Spain, który bierze udział w programie ochrony gatunku realizowanym na terenie Europy.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

BGEUG
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]