REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zeroemisyjne strategie pomogą w walce ze spowolnieniem gospodarczym

  • 5 listopada 2020 13:56
  • : : autor: AMC
Reklama

Jestem przekonany, że w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 wdrażanie nisko i zeroemisyjnych strategii w energetyce, jest szansą na tak bardzo oczekiwany nowy impuls dla rozwoju gospodarczego – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, podczas webinarium (5 listopada) Climate Neutrality – V4 Perspective poświęconego perspektywie osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę, Węgry, Słowację, Czechy i Szwecję. Spotkanie zostało zorganizowane przez ambasadę RP w Sztokholmie w ramach prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej (V4).

Głównym celem webinarium była odpowiedź na pytanie, jak poradzić sobie z transformacją energetyczną w obliczu spowolnienia gospodarczego, w związku z ogłoszonymi przez UE celami klimatycznymi.

Zdaniem wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego właśnie państwa Grupy Wyszehradzkiej zostaną najmocniej obciążone realizacją celów emisyjnych, ze względu na znaczny udział paliw kopalnych strukturze miksu energetycznego.

- W ramach transformacji energetyczno-klimatycznej Polski w kontekście polityki klimatycznej UE Ministerstwo Klimatu i Środowiska przywiązuje szczególną uwagę do wymiaru społecznego. Dlatego chcemy przeciwdziałać zjawisku narastania ubóstwa energetycznego w kontekście cen energii.  Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby głos państw grupy V4 został usłyszany na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej w grudniu br. – zaznaczył. 

Wiceminister klimatu i środowiska podkreślił także, że Polska z powodzeniem rozpoczęła realizację wdrażania strategii transformacji  gospodarki na nowy, zeroemisyjny system.

- Na początku września br. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zaprezentował zaktualizowany projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Dokument jest polską odpowiedzią na wyzwania, jakim musimy wspólnie sprostać w obliczu zmian klimatycznych – powiedział.

Polska strategia bazuje na trzech filarach; sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny i dobra jakość powietrza.

- Energia pochodząca z morskich farm wiatrowych, energia jądrowa  oraz zwiększanie roli energetyki prosumenckiej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego to nasze priorytety. Planujemy, że do 2030 roku 1/3  energii elektrycznej będzie pochodziła  z odnawialnych źródeł energii - mówił.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zwrócił także uwagę, że Polska jest trzecim największym producentem wodoru w Europie i piątym na świecie.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]