WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Rozpoczynają program modernizacji sieci

  • 24 listopada 2020 13:23
  • Autor: AMC
Reklama

Zwiększenie bezpieczeństwa i pewności dostaw energii elektrycznej oraz możliwości przyłączania nowych odbiorców – to założenia programu Enei Operator dotyczącego modernizacji sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia Poznań 2030. Szereg inwestycji ma przygotować stolicę Wielkopolski na rozwój instalacji prosumenckich i wzrost zapotrzebowania na moc wynikający z rozwoju gospodarki oraz elektromobilności.

Spółka informuje, że program zakłada modernizację łącznie ok. 150 km sieci energetycznych średniego i niskiego napięcia w mocno zurbanizowanym terenie Poznania oraz w gminach bezpośrednio graniczących z miastem.

Gęsta zabudowa oraz konieczność uwzględnienia kolizji z infrastrukturą innych mediów, jest dużym wyzwaniem w planowaniu i wykonaniu poszczególnych przedsięwzięć.

Czas realizacji całego programu, w znacznym stopniu wynika z chęci minimalizowania uciążliwości dla mieszkańców. Wymienione zostaną głównie elementy podziemnej infrastruktury, które ze względu na wiek i starszą technologię mogą być zawodne i wpływać na dostawy energii do odbiorców. 

– Nasze codzienne życie w coraz większym stopniu zależy od energii elektrycznej. Mamy znacznie więcej urządzeń ułatwiających nam funkcjonowanie, pracę, wypoczynek, które jednak do tego, aby działać potrzebują prądu. Żeby zapewnić nieprzerwane dostawy energii potrzebna jest nowoczesna i niezawodna sieć energetyczna, która będzie spełniała przyszłe standardy – powiedział Marek Krych, dyrektor poznańskiego rejonu Enei Operator.

Realizacja programu modernizacji sieci średniego i niskiego napięcia przyczyni się do minimalizacji przerw w dostawach energii wynikających z  awarii spowodowanych np. przeciążeniem lub wyeksploatowaniem urządzeń energetycznych.

Zabezpieczy także potrzeby związane z rozwojem energetyki prosumenckiej. Program przewiduje również automatyzację części infrastruktury, co umożliwi zdalną bądź wręcz automatyczną rekonfigurację sieci, a tym samym w przypadku awarii szybsze przywracanie dostaw energii.

Kompleksowa modernizacja sieci energetycznych w Poznaniu zostanie zakończona w 2030 r. Pierwsze prace w ramach programu Poznań 2030 są już realizowane w okolicach ulic Krańcowej i Gnieźnieńskiej, kolejny etap prac zaplanowano początek grudnia na Chwaliszewie i Ostrowie Tumskim.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

QTLZS
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]