WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Polska będzie liderem offshore na Bałtyku i eksporterem czystej energii?

  • 19 lutego 2021 09:50
  • : : autor: AMC
Reklama

Polityka Energetyczna Polski to barometr naszych działań w kierunku transformacji energetycznej - mówił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska podkreślił, że trakcie debaty Energetyka na zakręcie - zielona transformacja na EEC Trends.

- Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. jest dokumentem, który był wypracowywany przez wiele lat i konsultowany przez wszystkie zainteresowane strony. Każdy dokument rządowy jest zamknięty, jednak zawsze możemy wrócić do jego aktualizacji wraz z obowiązującymi trendami – wskazywał wiceminister Zyska.

Wiceminister zwrócił także uwagę, że kwestia transformacji energetycznej musi być przeprowadzona w sposób sprawiedliwy i odpowiedzialny. Musi także być akceptowalna dla społeczeństwa.

 - Przewidziana w polityce energetycznej niskoemisyjna transformacja energetyczna inicjować będzie szersze zmiany modernizacyjne całej gospodarki, gwarantując bezpieczeństwo energetyczne, dbając o sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych. Złotym środkiem, który nam przyświeca jest konkurencyjność polskiej gospodarki – mówił.

Z kolei w trakcie panelu Czysta, żywa energia. Inwestycje w OZE  wiceminister Zyska przypomniał, że w czerwcu ubiegłego roku przyjęty został plan rozwoju sieci elektroenergetycznych, który został zatwierdzony przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

- Podpisany plan rozwoju sieci elektroenergetycznych pozwoli na rozwój kolejnych zadań. Obecnie poszukujemy do realizacji projektów sieci przesyłowych, które posłużą wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych – powiedział.

Wiceminister klimatu i środowiska wskazał także, że chce aby rozwój offshore wind był postrzegany jako kierunek zielonej energetyki wykorzystujący potencjał  polskich przedsiębiorstw.

- W ramach podpisanego listu intencyjnego dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej trwają prace grupy roboczej. Dzięki współpracy administracji i biznesu Polska może stać się liderem offshore na Bałtyku oraz eksporterem taniej i czystej energii. Chcemy, aby projekt morskich farm wiatrowych był wykonany z maksymalnym udziałem polskich firm – podsumował wiceminister Zyska.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]