WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Instalacja przetwarzania odpadów w Metropolii?

  • 23 lutego 2021 12:48
  • : : autor: AMC
Reklama

Jest projekt ustawy zmieniający przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o odpadach. Dokument został przygotowany przez Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej i ma pozwolić na budowę przez związek metropolitalny instalacji przetwarzania odpadów. Dziś w tej sprawie spotkali się poseł Wojciech Saługa oraz wiceprzewodniczący zarządu GZM Henryk Borczyk - informuje biuro prasowe GZM.

Po tym jak WSA oddalił skargę Metropolii na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego ws. uchylenia uchwały o powołaniu spółki GZM – Czysta Energia, zgromadzenie GZM zaapelowało do ministra środowiska i klimatu  o pilne podjęcie prac nad zmianą przepisów w obecnie obowiązującej ustawie. Apel trafił również do parlamentarzystów z regionu.  

- W odpowiedzi na powyższy apel, przygotowaliśmy nowe przepisy, które pozwolą zrealizować ten ponadlokalny projekt. Ta sprawa nie powinna budzić żadnych wątpliwości i liczę, że proponowana ustawa nie wyląduje w sejmowej zamrażarce. Zmiany w przepisach są korzystne dla mieszkańców i docelowo pozwolą uniknąć coraz wyższych rachunków za wywóz śmieci – tłumaczy poseł Saługa.

Konieczność budowy tego typu instalacji na terenie GZM podkreślono w przeprowadzonej analizie dotyczącej potrzeb i możliwości inwestycyjnych w zakresie zagospodarowania odpadów. Metropolia powstała właśnie po to, by wprowadzać nową jakość i podnosić komfort życia mieszkańców. Budowa instalacji przez GZM jest również istotna z punktu widzenia budżetów miast i gmin.

W informacji prasowej czytamy, że związek metropolitalny ma budżet, który pozwoliłby dokonać korzystnego dla gmin montażu finansowego, odciążając ich już mocno nadwyrężone finanse.

Dodatkowo w Metropolii wytwarzamy o prawie 21 proc. odpadów komunalnych więcej niż zakładały to prognozy zawarte w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego, co w przypadku miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oznacza wzrost o ponad 162 tysięcy ton śmieci rocznie. 

Jeszcze w tym tygodniu projekt trafi do Marszałek Sejmu.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]