REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

PGE Dystrybucja stawia pierwszy magazyn energii

  • 29 stycznia 2020 15:55
  • : : autor: PARA
Reklama

Do końca tego roku PGE dystrybucja ma mieć pierwszy magazyn energii. Powstanie w Rzepedzi na Podkarpaciu.

PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów podpisała umowę na budowę stacjonarbego magazynu energii w Rzepedzi. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn. „Innowacyjne usługi sieciowe poprawiające jakość i niezawodność dostaw energii elektrycznej” realizowanego przez PGE Polska Grupa Energetyczna  wspólnie z PGE Dystrybucja.

Budowa magazynu energii w GPZ Rzepedź wynika z konieczności poprawy pewności zasilania odbiorców w tym obszarze oraz przesunie w czasie o co najmniej 10 lat konieczność budowy ponad 40 km linii 110 kV w celu zamknięcia tzw. „pierścienia”. Zastosowanie tej innowacyjnej technologii pozwoli skrócić czas osiągnięcia celu oraz znacznie obniżyć nakłady inwestycyjne. Zakończenie budowy magazynu energii o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh na stacji Rzepedź zaplanowane jest na 31 grudnia 2020 r.

Wykonawcą jest firma Griffin Group Energy z siedzibą w Warszawie. To polska firma z ok. 30 letnim doświadczeniem, działająca w branży magazynów energii, inteligentnych sieci i liczników, optymalizacji efektywności energetycznej, inteligentnych budynków, paneli fotowoltaicznych oraz alternatywnych źródeł zasilania. W dziedzinie magazynowania energii może pochwalić się doświadczeniem w 5 projektach.

- Magazyny energii są brakującym elementem systemu elektroenergetycznego.  Dzięki nim możemy zapewnić stabilne i nieprzerwane dostawy czystej i taniej energii. Niestabilność odnawialnych źródeł energii utrudnia bowiem dziś pracę sieci elektroenergetycznych, zwiększając koszty dla użytkowników systemu. Odpowiedzią na te problemy może być wykorzystanie magazynów np. do świadczenia usług systemowych. Chodzi m.in. o bilansowanie systemu. Energia magazynowania w dolinie zapotrzebowania nocą mogłaby być wykorzystana w szczycie - zapewnia wykonawca. - Inwestycja w magazyn może wręcz stanowić tańszą alternatywą dla budowy nowego źródła wytwarzania czy kosztownej rozbudowy w sieci.

Tak jest m.in. w przypadku projektu na Podkarpaciu. Pilotażowa instalacja w Rzepedzi pozwoli poprawić pewność zasilania dla odbiorców oraz nabrać doświadczenia i ewentualnie wykorzystać go w kolejnych tego typu instalacjach całej PGE Dystrybucja.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]