WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wodór i atom wesprą dekarbonizację

  • 8 kwietnia 2021 13:07
  • Autor: AMC
Reklama

Polskie plany dotyczące budowy elektrowni jądrowych oraz rozwój technologii wodorowych były głównymi tematami spotkania wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Youngjoon Joo, wiceministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej – informuje resort.

W nawiązaniu do PEP2040, podczas spotkania poruszono temat planów budowy elektrowni jądrowych w Polsce, które mają odegrać jedną z głównych ról w dążeniu Polski do neutralności klimatycznej. Strona koreańska zadeklarowała chęć udziału w tym przedsięwzięciu. Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że Polska szuka partnera, który będzie zaangażowany w projekt budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju na jego wszystkich etapach.

- Nasze oczekiwania wobec potencjalnego partnera określiliśmy w strategicznych dokumentach rządowych, takich jak Program polskiej energetyki jądrowej. Dążymy do oparcia całego Programu na jednej wybranej technologii reaktora. Od potencjalnego partnera chcemy uzyskać kompleksową ofertę obejmującą dostarczenie technologii, finansowanie oraz przyjęcie współodpowiedzialności za cały projekt. Oczekujemy stabilnego i długoterminowego partnerstwa w całym cyklu życia elektrowni jądrowej – powiedział wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Ministrowie rozmawiali też na temat rozwoju technologii wodorowej.

- Chcemy wdrażać technologie wodorowe w energetyce, wykorzystywać wodór jako paliwo alternatywne w transporcie oraz jako wsparcie dla dekarbonizacji przemysłu. Polska dąży do tego, by produkować wodór, dystrybuować go w sposób efektywny i bezpieczny oraz stworzyć stabilne otoczenie regulacyjne. Wodór pomoże nam osiągnąć nie tylko neutralność klimatyczną, ale także utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki – powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

Ministrowie zadeklarowali chęć kontynuacji w najbliższej przyszłości rozmów ws. energetyki jądrowej, wodoru oraz elektromobilności.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

OAGDE
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]