REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

To może być jedna z największych turystycznych atrakcji Jury

  • 13 kwietnia 2021 13:51
  • : : autor: AMC
Reklama

Już jesienią 2020 r. turyści z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej mieli dotrzeć na Pustynię Błędowską w Małopolsce nową trasą, powstającą w ramach wartego kilka milionów złotych projektu Wrota do Pustyni Błędowskiej. Takie plany na początku roku przedstawili leśnicy z Siewierza i Olkusza. Epidemia koronawirusa wystawiła jednak obietnice na ciężką próbę - informuje Nadleślictwo Siewierz.

W informacji prasowej czytamy, że lockdown, trwający niemal od połowy marca sprawił, że inwestycję trzeba było odwiesić na kołku. Pojawiło się wręcz niebezpieczeństwo, że projekt zostanie skreślony z planu.

- Nie mogłem się z tym pogodzić, bo zrobiliśmy wszystko, by transgraniczna trasa między województwami śląskim i małopolskim powstała – przekonuje Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz dodając, że mimo kłopotów nie zatrzymano działań projektowych, trwały uzgodnienia terenowe.

- Na koniec, mając zapewnione finansowanie, po skompletowaniu dokumentacji i uzyskaniu decyzji administracyjnych, przystąpiliśmy do opracowania dokumentacji przetargowej, jednocześnie nie zapominając o przygotowaniu terenu pod inwestycję – wylicza Maciej Wolski, sekretarz Nadleśnictwa Siewierz.

Marcin Polak, nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz mówi, że w ogłoszonym przetargu 22 grudnia 2020 r , najlepszą ofertę według kryteriów przetargowych zaoferowała firma Hucz z Boronowa.

- Podpisując dzisiaj umowy z Nadleśnictwami Siewierz i Olkusz zobowiązaliśmy się, do wykonania inwestycji w ciągu 270 dni. Jestem przekonany, że będzie oddana do użytku przed kolejnym, sezonem czyli nie później niż na początku 2022 r. – powiedział nam Piotr Hucz, przedstawiciel wykonawcy.

Pierwotnym celem projektu Wrota do Pustyni Błędowskiej, zwanej na roboczo drogą pustynną, było stworzenie w Nadleśnictwie Siewierz trasy do sprawnej obrony lasu przed żywiołem. Leśnicy nie mieli bowiem szybkiego dojazdu do jednego z dużych kompleksów leśnych, co mogło powodować trudne do opanowania sytuacje kryzysowe.

- Projektując drogę zauważyliśmy, że transwojewódzki dukt leśny idealnie nadaje się dla turystyki rowerowej czy nordic walkingu. To także spacerowa trasa widokowa i alternatywa dla kilkunastu istniejących dziś szlaków wokół Pustyni Błędowskiej – dodaje Grzegorz Cekus.

Dziś wybierając się na Pustynię Błędowską z aglomeracji, można zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej Eurocampingu - bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej. W tym miejscu zaczyna się Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km. Niedaleko stąd jest również do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Lasy Państwowe wybudują drogę o łącznej długości 9 km. Po połączeniu z już istniejącymi w tym terenie drogami powstanie sieć licząca blisko 30 km. To szansa aby w przyszłym sezonie ruszyć rowerami, bądź pieszo i podziwiać największy w Europie obszar pustynny zupełnie nowym szlakiem. Pustynia Błędowska - trochę zapomniana, gdzieś na marginesie Śląska i Małopolski, to perła, która odpowiednio wypromowana może stać się na nowo niebywała atrakcją turystyczną.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]