WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Dofinansują wybieg dla żubrów

  • 20 kwietnia 2021 12:45
  • Autor: AMC
Reklama

NFOŚiGW wsparł 3,6 mln zł dotacji projekt utworzenia przez PGL LP Nadleśnictwo Supraśl zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze. Inicjatywa, która pozwoli bezpiecznie oglądać życie zwierząt z bliska, zostanie oddana do użytku w 2024 r. Jak przewidziano, jej zasięg edukacyjno-informacyjny sięgnie 50 tys. osób rocznie - informuje fundusz.

Celem projektu jest stworzenie liczącego się w skali kraju centrum edukacyjno-turystycznego z funkcją hodowli żubrów. Zagroda wraz z niezbędną do funkcjonowania całego kompleksu infrastrukturą pozwoli stworzyć atrakcyjne warunki do obserwacji żubrów oraz do prowadzenia zajęć edukacyjnych poświęconych temu gatunkowi, jak również innym zagadnieniom ochrony przyrody, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Z obiektu będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani, w tym szczególnie dzieci, młodzież, rodziny, turyści krajowi i zagraniczni.

W komunikacie czytamy, że w ramach inicjatywy wybudowane zostaną m.in.: studnia głębinowa zapewniająca zaopatrzenie w wodę stada, a także bezpieczeństwo przeciwpożarowe obiektów, brama wjazdowa oraz ogrodzenie wewnętrzne zagrody. Ponadto utworzone zostaną ciągi komunikacyjne dla pieszych (kładki i chodniki), które zapewnią ciągłość przejść prowadzących także ponad obniżeniami terenu (umożliwią jednocześnie przemieszczanie się pod nimi żubrów do miejsc dokarmiania). Zapewni to odwiedzającym bliższy kontakt ze zwierzętami.

Utworzona droga wewnętrzna ułatwi funkcjonowanie technicznego zaplecza zagrody oraz swobodne poruszanie się po terenie uczestnikom zajęć i zwiedzającym. Zajęcia edukacyjne będą mogły być prowadzone wewnątrz przestrzeni bytowania żubrów, przy wykorzystaniu ich bliskości. Edukacja będzie dostępna także dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w pobliżu ciągów pieszych umieszczone zostaną lizawki dla żubrów (bryły soli, dzięki którym żubry uzupełniają niedobory składników mineralnych).

Będzie to przydatne w okresie zimowym, kiedy zwierzęta korzystając z nich w największym stopniu, będą zbliżały się do ścieżek dla zwiedzających. Udostępnione zostaną także elementy małej architektury, takie jak ławki i stoły, co zapewni komfort gościom i będzie umożliwiało im przedłużenie pobytu wśród żubrów (posłużą szczególnie dzieciom, matkom karmiącym, niepełnosprawnym seniorom i osobom o obniżonej sprawności). Na terenie zostaną ustawione również tablice edukacyjne i informacyjne, kosze na śmieci i stojaki na rowery.

Specjalnie wybudowaną konstrukcją będzie wieża widokowa na polanie o wysokości 4,8 m. Pozwoli ona na obserwację zwierząt jeszcze z innej perspektywy podczas prowadzonych zajęć edukacyjnych oraz umożliwi obserwację żubrów przebywających w dalszej części zagrody.

Całkowity koszt realizacji inicjatywy to 8,7 mln zł. 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

PJBFU
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]