WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jest szansa na 12 tys. zł dopłaty na wymianę ogrzewania dla każdego

  • 31 stycznia 2020 16:57
  • Autor: AMC
Reklama

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego obradowała 31 stycznia w Katowicach. Tematem spotkania była perspektywa dojścia do neutralności klimatycznej oraz propozycje modyfikacji rządowego programu Czyste Powietrze, w ramach którego m.in. likwidowane są nieekologiczne źródła energii.

Na konieczność debaty dotyczącej neutralności klimatycznej oraz efektywności programu Czyste Powietrze zwracała w ubiegłym roku uwagę śląsko-dąbrowska Solidarność, również reprezentowana w WRDS. Związkowcy postulują m.in., by w programie znalazły się dotacje do przyłączeń domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych oraz dofinansowanie zakupu elektrofiltrów kominowych. Proponują też usunięcie zapisów "dyskryminujących" nowoczesne kotły węglowe.

Przedstawiciele Solidarności należeli do inicjatorów podjęcia przez WRDS tematyki tzw. niskiej emisji, będącej główną przyczyną smogu. Przedstawiciele Rady zgodzili się, że konieczność walki ze smogiem i niską emisją to jedno z najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed woj. śląskim. Jednym ze sposobów może być wsparcie rozwoju ciepła systemowego.

- Spotkanie było konstruktywne. Jest szansa na pewne logiczne zmiany w Programie Czyste Powietrze. Zgodziliśmy się co do tego, że program jest przeadministrowany. To musi być zdecydowanie bardziej proste, jak przy programie Mój Prąd. Minister Woźny nie odrzucił naszego pomysłu, a my mocno naciskaliśmy, aby zrobić pilotaż dofinansowania bez względu na dochód wysokości 12 tys. zł do wymiany źródła ciepła – mówił Dominik Kolorz, szef śląsko dąbrowskiej Solidarności, który przewodniczył posiedzeniu WRDS.

- Chcemy uprościć rządowy program Czyste Powietrze i przenieść do niego część doświadczeń innego programu: Mój Prąd - zapowiedział w piątek w Katowicach minister klimatu Michał Kurtyka. Jako przykład podał kwestionariusze wniosków w postaci elektronicznej.

- Chciałbym, żeby ten program odpowiadał na potrzeby zwykłych ludzi, aby był skonstruowany również w taki sposób, by wykorzystywał doświadczenia innego programu: Mój Prąd, w którym wnioski można wypełniać na bardzo prostym kwestionariuszu w wersji elektronicznej - dodał Kurtyka.

Minister podkreślił, że posiedzenie WRDS potwierdziło wolę współpracy przy uproszczeniu rządowego programu i uczynienia go bardziej przyjaznym.

Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda wskazał, że w trakcie tego spotkania rozmawiano m.in. o różnych elementach wsparcia zmiany systemów ogrzewania budynków jednorodzinnych, aby np. procedury wsparcia przy wykorzystaniu gazu mogły przebiegać szybciej.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]