REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wzywają na pomoc jerzyki

  • 31 maja 2021 08:53
  • : : autor: AMC
Reklama

Są w stanie zjeść nawet 20 tysięcy komarów dziennie, znajdują się pod ochroną i zyskują coraz większą sympatię ludzi. Jerzyki, niezawodni pogromcy owadów, znajdą dom w gminie Skawina. Na ścianie przedszkola w Wielkich Drogach (sołectwo w gminie Skawina) zamontowano dla nich budki lęgowe - informuje Marcin Kozielski, rzecznik prasowy Urząd Miasta i Gminy w Skawinie.

To kolejne osiedle dla jerzyków w gminie Skawina. Rok wcześniej pojawiło się na ścianie hali widowiskowo-sportowej. W obu przypadkach budki zakupił Urząd Miasta i Gminy w Skawinie.

- Lato kojarzy nam się z piękną pogodą, wakacjami oraz komarami, który potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy wieczór. Ten problem rozwiążą jerzyki. Na nowych budkach lęgowych dla nich zyskają zarówno ludzie jak i ptaki. Chronimy gatunek zagrożony wyginięciem oraz w naturalny sposób redukujemy populację komarów. Mam nadzieję, że budki lęgowe spotkają się z ciepłym przyjęciem i szybko zyskają nowych lokatorów - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Nowe osiedle dla jerzyków powstało z inicjatywy mieszkańców. Budki na ścianie przedszkola samorządowego zamontowała Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w okolicy znajdują się lasy i zbiorniki wodne. To miejsce sprzyjające rozmnażaniu się owadów i idealne źródło pokarmu dla ptaków.

- Od dłuższego czasu mieszkańcy naszej miejscowości borykają się z nadmierną populacją komarów. Stowarzyszenie Nasz Dom-Nasze Wielkie Drogi postanowiło pomóc rozwiązać ten problem. Nie chcieliśmy jednak sięgać po szkodliwe dla środowiska środki biobójcze. Dlatego też zwróciłem się z prośbą do Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie o sfinansowanie zakupu budek lęgowych dla jerzyków (Apus Apus). Duże zaangażowanie w akcję wykazała również Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach, która podjęła się czynności montażowych. Bardzo się cieszę, że w wydarzeniu biorą udział również dzieci, o co zadbała dyrektor tutejszego przedszkola - mówi Bartłomiej Szwed, Prezes Stowarzyszenia Nasz Dom - Nasze Wielkie Drogi.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]