WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Tauron likwiduje internetowe białe plamy

  • 4 lutego 2020 13:01
  • : : autor: PARA
Reklama

Szkieletowa sieć światłowodowa o długości 5,5 tys. km powstanie na Górnym i Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce. Umożliwi dostęp do Internetu 438 szkołom i 100 tysiącom gospodarstw domowych.

Obecnie trwa budowa instalacji wewnętrznych w szkołach. Do tej pory zbudowanych zostało prawie 200 tego typu instalacji, co stanowi 45 proc. realizowanego przedsięwzięcia. Tauron planuje, że na początku kwietnia instalacje będą w 80 proc. szkół. Całość prac w jednostkach oświatowych powinna się zakończyć w III kwartale 2020 r.

W ramach inwestycji powstanie 5,5 tys. kilometrów sieci światłowodowej FTTH oraz 259 węzłów dostępowych, a do szerokopasmowej sieci podłączonych zostanie 438 szkół. Dzięki inwestycji TAURON Obsługa Klienta, ponad 102 tys. gospodarstw domowych zostanie podłączonych do światłowodu i będzie mogło skorzystać z szerokopasmowego dostępu do sieci.

Na realizację tej inwestycji TOK otrzymał 187 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych, co stanowi blisko 75 proc. środków kwalifikowanych na potrzeby tej inwestycji. Pozyskane dofinansowanie umożliwia realizację 7 projektów na terenie obszarów: Oświęcimskiego, Rybnickiego, Wałbrzyskiego, Sosnowieckiego, Katowickiego, Tyskiego, Krakowskiego oraz Tarnowskiego. Inwestycja obejmuje 132 gminy, które stanowią białe plamy na internetowej mapie Polski.

- Według harmonogramu, z końcem kwietnia zrealizujemy pierwszy kamień milowy tj. 25 proc. zaplanowanej sieci światłowodowej we wszystkich obszarach budowy – wyjaśnia Krzysztof Krywko, dyrektor Centrum Usług Biznesowych w TAURON Obsługa Klienta - Rozpoczęliśmy już prace związane z realizacją pierwszych odcinków sieci liniowej we wszystkich lokalizacjach. W Katowicach wybudowaliśmy 20 km sieci światłowodowej - częściowo na słupach TAURON Dystrybucji, a częściowo w kanalizacji obcego operatora - dodaje dyrektor TOK.

Kiedy światłowód od TAURONA?

100 proc. szkół uzyska dostęp do szerokopasmowego Internetu do końca 2020 r.

50 proc. zaprojektowanej sieci światłowodowej powstanie do końca listopada 2020 r.

Cała inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2021 r.                                  

Internet trafi do gospodarstw domowych zgodnie z harmonogramem prac i po zawarciu umów z detalicznymi Operatorami Korzystającymi.

Na wybudowanej sieci, TAURON będzie prowadził hurtową działalność telekomunikacyjną. Firma nie będzie świadczyć usług telekomunikacyjnych dla gospodarstw domowych. Usługi detaliczne (np. Internet, telewizja, telefon) świadczyć będzie inny podmiot – detaliczny operator telekomunikacyjny, korzystający z wybudowanej przez TAURON sieci.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]