WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Będą ściśle współpracować na rzecz rozwoju OZE

  • 14 lipca 2021 11:07
  • : : autor: AMC
Reklama

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej (PSES) i Enea Operator nawiązały ścisłą współpracę, której ważnym elementem będzie wypracowanie i promowanie wzajemnych dobrych praktyk dotyczących między innymi przyłączania wytwórców OZE. Współpraca obejmie również wymianę doświadczeń oraz usprawnienie procesu przyłączeniowego - czytamy w informacji prasowej.

Skala zainteresowania przyłączaniem wytwórców energii ze źródeł odnawialnych do sieci dystrybucyjnej charakteryzuje się niespotykaną dotąd dynamiką i jest to trend stale wzrastający. Tylko w pierwszych 5 miesiącach 2021 r. moc wynikająca ze złożonych przez wytwórców OZE wniosków o przyłączenie do sieci Enei Operator jest prawie 6 razy większa niż w analogicznym okresie 2020 r.  (1 895 MW w 2020 r. i 11 141 MW w 2021 r.).

­– Dla zobrazowania skali mogę powiedzieć, że jest to aż 3 razy więcej niż wynosi maksymalne zapotrzebowanie na moc wszystkich odbiorców Enei Operator. To oczywiście jest wielkie, organizacyjne wyzwanie i chcemy, aby współpraca z przedsiębiorcami zainteresowanymi OZE była coraz lepsza. Bardzo się cieszę, że odbyliśmy konstruktywne rozmowy z zarządem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, wierzę że przyczynią się one do wypracowania dobrych praktyk po obu stronach – powiedział Marek Rusakiewicz, prezes Enei Operator.

– W chwili obecnej mierzymy się w całej Polsce z trzema podstawowymi problemami w zakresie przyłączania do sieci nowych instalacji OZE większych niż mikroinstalacje. Po pierwsze z ilością wniosków o przyłączenie, następnie realizacją punktów przyłączeniowych przez operatorów i wreszcie z przyłączaniem do sieci wybudowanych już instalacji. Jako PSES szczególnie zależy nam na usprawnieniu prac związanych z tymi ostatnimi zagadnieniami. W całej Polsce mamy obecnie kilkaset wybudowanych farm słonecznych czekających na przyłączenie. Cieszy, że do tego zagadnienia – kluczowego zresztą dla powodzenia systemu aukcyjnego – tak poważnie podszedł zarząd Enei Operator, a wspólne działania na pewno doprowadzą do usprawnienia tego procesu. Liczymy, że na podobne kroki zdecydują się również osoby decyzyjne w innych OSD – powiedział Paweł Konieczny, członek zarządu PSES.

Obie strony zobowiązały się do systematycznej komunikacji, a także częstszej wymiany informacji. Dodatkowo Enea Operator i PSES będą wspólnie pracowały nad uproszczeniem, w miarę możliwości, procedur procesu przyłączania wytwórców OZE do sieci dystrybucyjnej oraz wprowadzeniem i promowaniem wzajemnych dobrych praktyk.

Enea Operator chce być aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej kraju, między innymi poprzez stymulowanie rozwoju OZE w północno-zachodniej części Polski. Od wielu lat spółka modernizuje i rozbudowuje swoje sieci, dostosowując infrastrukturę do rosnącego zainteresowania inwestorów branżą odnawialnych źródeł.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]