REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Więcej ciepła sieciowego w Katowicach

  • 27 sierpnia 2021 14:23
  • : : autor: AMC
Reklama

Do końca 2021 r. Tauron Ciepło planuje przeznaczyć łącznie blisko 40 milionów złotych na przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Ponad 20 milionów złotych zostanie przeznaczonych na inwestycje przyłączeniowe tylko w Katowicach. Inwestycje te przełożą się na 36 dodatkowych megawatów ciepła sieciowego dostarczanego mieszkańcom stolicy aglomeracji śląsko-dąbrowskiej - informuje Tauron.

Do końca 2021 roku, Tauron Ciepło przyłączy do sieci ciepłowniczej około 80 budynków mieszkalnych i biurowych - zarówno nowych jak i w ramach likwidacji niskiej emisji – w Katowicach.

Do końca września w Śródmieściu Katowic, zostaną zakończone dwie duże inwestycje związane z wymianą sieci ciepłowniczej wzdłuż ulicy Staromiejskiej i z przyłączeniem budynków przy Placu Wolności oraz ulicy Sokolskiej i Opolskiej. Roboty realizowane są w ścisłym Centrum miasta, w trudnych warunkach, zostały więc zaplanowane etapowo. Zakończenie prac w okolicach Rynku zaplanowano jeszcze przed sezonem grzewczym z końcem września.

Część realizowanych w Katowicach inwestycji związana jest z wymianą rur ciepłowniczych na rury o większej średnicy, co pozwoli na zwiększenie przepustowości sieci i umożliwi przyłączenie większej liczby budynków w przyszłości.

Mamy na uwadze dobro mieszkańców i restauratorów, dlatego staramy się tak planować prace związane z wykopem, aby skrócić do minimum wszelkie uciążliwości. W związku z newralgicznym charakterem miejsc gdzie prowadzone są roboty, aby ograniczyć do minimum  uciążliwości dla mieszkańców, stosujemy tu w większości zaawansowaną technologicznie, małoinwazyjną bezwykopową metodę przecisku – mówi Sławomir Gibała, wiceprezes zarządu TAURON Ciepło.

Technologia przewiertu sterowanego (przecisku), umożliwia układanie sieci ciepłowniczej metodą bezwykopową. W tej metodzie wykorzystywany jest kabel ciepłowniczy, który różni się od standardowej rury ciepłowniczej. Jest bardziej elastyczny i posiada bardzo ważną cechę samokompensacji, co umożliwia budowę sieci ciepłowniczej metodą przewiertu sterowanego. Zakres inwestycji w pobliżu katowickiego Rynku obejmuje wykonanie trzech przecisków rur ciepłowniczych: pod ul. Pocztową, ul. Św Jana, ul. Młyńską, a przy placu Wolności wykonano przewiert dwoma kablami ciepłowniczymi łączącymi sieci przy ulicy Sokolskiej i Opolskiej.

Ciepło sieciowe jest ważnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach jako nowoczesny sposób ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny oraz dostawę ciepłej wody bez względu na porę roku. Ciepło sieciowe jest również coraz częściej tzw. pierwszym wyborem jeśli chodzi o sposób ogrzewania nowych budynków w mieście.

#Weź Nie Smoguj

Łącznie do 2026 r. Tauron Ciepło planuje przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MWt ciepła rocznie. Na dziś, zgodnie z zawartymi umowami, przewidziano przyłączenie do sieci ciepłowniczej TAURON Ciepło ponad 200 budynków (137 MWt) ­- w najbliższych latach.

Ogrzewanie sieciowe jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania budynków wielorodzinnych w mieście. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w zaawansowanych technologicznie elektrofiltrach, których sprawność w Tauron Ciepło wynosi aż 99,9 proc.

TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko- dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku–Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych. 

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]