WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Transformacje grafowe pomogą w symulacjach zanieczyszczeń

  • 28 września 2021 13:57
  • Autor: AMC
Reklama

Jak potężnych komputerów potrzeba, aby skutecznie przewidzieć rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń na terenie całej Małopolski? Grupa badawcza pod kierownictwem prof. dr. hab. Macieja Paszyńskiego z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji dowodzi, że do wykonania takiej symulacji wystarczy nawet laptop. Wszystko za sprawą zastosowania pionierskich technik modelowania matematycznego przy pomocy tak zwanych gramatyk grafowych. Ta pomysłowa metoda polega w skrócie na tym, że modelowany teren pokrywa się trójkątnymi grafami, które są następnie algorytmicznie przetransformowane w nowe grafy, przy czym ich wielkość zależy od ukształtowania powierzchni. W podobny też sposób modeluje się atmosferę – tu natomiast najlepiej przydają się czworościany, które zostają wypełnione wirtualnymi zanieczyszczeniami. Wyniki prac zespołu z AGH zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Engineering with Computers, zwracając uwagę światowej klasy badaczy w dziedzinie symulacji matematycznych - informuje biuro prasowe AGH.

Badania prowadzone przez grupę pod kierunkiem prof. Macieja Paszyńskiego koncentrują się na projektowaniu modeli, które mają zdolność adaptacji, czyli automatycznego dopasowania się do rozwiązywanego problemu. Podstawowy cel to skrócenie czasu potrzebnego do wykonania zadania, co staje się możliwe dzięki wykorzystaniu zdobyczy nauk obliczeniowych oraz technik sztucznej inteligencji. Uzyskana redukcja złożoności obliczeniowej pozwala istotnie zredukować koszty energetyczne związane z pracą komputerów.

Biuro prasowe informuje, że naukowcy z AGH prowadzą badania, skupiając się na trudnych i potrzebnych zastosowaniach informatyki, do jakich należą przewidywania progresji lub regresji nowotworów podczas różnych terapii, symulacje środowiskowe w aspekcie wydobycia złóż naturalnych oraz modelowanie zjawisk atmosferycznych, a zwłaszcza zjawisk propagacji zanieczyszczeń.

- Ostatnia kwestia stanowi jeden z największych problemów Małopolski, gdzie zanieczyszczenia są często przywiewane z zachodu przez północno-zachodni wiatr. W celu opracowania adekwatnej symulacji tego zjawiska atmosferycznego uczeni z grupy wykorzystują analizę izogeometryczną i gramatykę grafową, które są dynamicznie rozwijającymi się dziedzinami współczesnej informatyki - czytamy w komunikacie AGH.

Transformacje grafowe stanowią jedną z prężnie rozwijających się technik w dziedzinie nauk obliczeniowych, która pozwala zmniejszyć moce obliczeniowe potrzebne do rozwiązania problemu. Krótko mówiąc, polega ona na automatycznym przekształcaniu pierwotnych grafów w nowe struktury przy pomocy odpowiedniego algorytmu. W przypadku modelu odtwarzającego propagację zanieczyszczeń pierwszy krok to pokrycie terenu trójkątnymi grafami, które są dalej transformowane przez zaprojektowany program w mniejsze trójkątne struktury, przy czym ich rozmiar zależy od ukształtowania powierzchni.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]