REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zysk o 31 proc. w górę dzięki zielonej energii

  • 8 grudnia 2021 14:17
  • : : autor: AMC
Reklama

Skorygowany zysk operacyjny (EBITDA) międzynarodowej grupy energetycznej Ignitis w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. był o 31 proc. wyższy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku i wyniósł 214,5 mln EUR. Skorygowany zysk operacyjny Ignitis wzrósł we wszystkich segmentach biznesowych Grupy, a jego głównym motorem była zwiększenie mocy zainstalowanej zielonych źródeł energii (Green Generation) - informuje spółka.

Wzrost w segmencie zielonej wytwórczości był napędzany produkcją energii elektrycznej w związku z uruchomieniem elektrociepłowni Kowno i WtE Wilno. Na dobre wyniki EBITDA wpłynęła również sytuacja makroekonomiczna, w tym ceny na rynku energii oraz wyższa konsumpcja w porównaniu do 2020 roku.

- Nasze wyniki w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku potwierdzają słuszność modelu biznesowego Grupy, nawet w najbardziej niespokojnych czasach. Podczas gdy wszystkie segmenty miały wpływ do na całościowe wyniki Grupy, to kluczowym czynnikiem wzrostu był segment Green Generation. Zwiększanie mocy wytwórczych zielonej energii i rozwój projektów z tego segmentu pozostaną dla nas w centrum uwagi podczas pracy na rzecz zrównoważonego wzrostu określonego w strategii Grupy – mówi Darius Maikštėnas, dyrektor generalny Grupy Ignitis.

Biorąc pod uwagę dobre wyniki finansowe Ignitis za 9 miesięcy 2021 r., Grupa podtrzymuje prognozę skorygowanej wartości EBITDA na poziomie 300-310 mln EUR na 2021 r.

W wyniku wysiłków zmierzających do osiągnięcia celów ESG, Grupa jest obecnie liderem wśród globalnych partnerów branżowych ocenianych przez MSCI. Ignitis otrzymał ocenę ESG na poziomie AA, co plasuje koncern o dwa stopnie powyżej średniej dla jej sektora. Rating został podwyższony z A (w skali CCC – AAA) w lipcu 2021 r. Wynika to w dużej mierze z uznania stałego zaangażowania Grupy w działania na rzecz klimatu, rozbudowę portfela energii odnawialnej oraz usprawnienie kluczowych praktyk społecznych i zarządzania. Cele Grupy w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych zostały zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi).

Ponadto trzeci rok z rzędu spółka-matka otrzymała najwyższą możliwą ocenę A+ w Indeksie Dobrego Ładu Korporacyjnego. Firma została uznana za lidera w dwóch kategoriach – dużych przedsiębiorstw państwowych oraz zrównoważonego rozwoju.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]