REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wirtualna elektrownia wchodzi w fazę rozwoju

  • 11 lutego 2020 13:34
  • : : autor: PARA
Reklama

Wirtualna elektrownia E-Power Control po testach i badaniach wchodzi w fazę rozwoju. To pierwszy system zarządzania energią ze źródeł alternatywnych, który ma zagospodarować nadmiar zielonych mocy. 

Projekt przeszedł już fazę badawczą i znajduje się obecnie na etapie rozwoju, a międzynarodowy zespół inżynierów finalizuje pomiary niezbędne do jego realizacji w ramach uruchomianych 10 instalacji. Po wprowadzeniu w życie, system będzie bilansował energię elektryczną dzięki funkcji prognozowania zużycia energii oraz bieżących i bezpośrednich pomiarów produkcji ze źródeł odnawialnych (wiatr, woda, słońce). Następnie energia zostanie przesyłana przez sieć elektroenergetyczną w celu zaspokojenia bieżącego zapotrzebowania do budynków podłączonych do systemu, a nadwyżka w sieci zostanie zmagazynowana.

E Power Control to wirtualna elektrownia – nowoczesny system zarządzania odbiorem i wykorzystaniem energii odnawialnej wśród odbiorców końcowych. Projekt opracowany przez zespół polskich inżynierów i finansowany przez międzynarodowego przedsiębiorcę Roberta Szustkowskiego – ma w przełomowy sposób umożliwić bilansowanie sieci energetycznych, do których wprowadzana jest energia elektryczna z różnych źródeł energii odnawialnej.

W uproszczeniu - jeżeli odbiorcą końcowym jest gospodarstwo domowe, które nie ma własnych instalacji OZE, to wirtualna elektrownia przydzieli mu więcej energii, kiedy w domu będzie robione duże pranie, a zasilanie spadnie, kiedy uytkownicy włączą jedynie oświetlenie LED, przekierowując nadwyżkę do kolejnego odbiorcy, lub do magazynu.

Nowa technologia ma pozwolić dużym sieciom energetycznym w efektywnym zarządzaniu i gospodarowaniu energią, która pojawia się w systemie ze źródeł OZE, a równocześnie nie ma na nią odbiorców. To forma wirtualnej elektrowni, analizującej dane o zużyciu i przydzielającej zasilanie w zależności od zapotrzebowania odbiorców, bazującej na energii odnawialnej. 

Wirtualna elektrownia nie tylko umożliwi maksymalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, ale też wyeliminuje znaczące wahania ilości energii w systemie elektroenergetycznym wskutek nieregularności produkcji z OZE. 

– Naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilizację sieci energetycznej – mówi Agnieszka Spirydowicz, prezes E Power Control. 

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]