REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Enea Operator zmodernizowała linie średniego napięcia z 6 kV na 15 kV

  • 29 grudnia 2021 09:30
  • : : autor: AMC
Reklama

Enea Operator zakończyła budowę ważnych dla bezpieczeństwa energetycznego centrum Poznania linii średniego napięcia 15 kV. Umożliwią one nie tylko poprawę niezawodności pracy sieci, ale też ograniczą straty sieciowe, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. To tylko kilka z wielu ważnych inwestycji przeprowadzonych przez Eneę Operator w 2021 r. w ramach programu Poznań 2030 - czytamy w komunikacie.

Enea informuje, że zakończona budowa linii kablowych średniego napięcia 15 kV z Rozdzielni Sieciowej Czartoria w kierunku Garbar, to inwestycja kluczowa  dla realizacji strategicznego celu Enei Operator w ramach programu #Poznań2030, jakim jest budowa nowego Głównego Punktu Zasilającego (GPZ) Garbary. Inwestycja, poprzez stworzenie nowego układu zasilania sieci, ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu dostaw prądu dla odbiorców zlokalizowanych w ścisłym centrum Poznania. Wybudowane linie zasilać będą punkt sieciowy, który w przyszłości będzie stanowił podstawowy element nowej struktury sieci w ścisłym centrum poznańskiego Starego Miasta. Już dziś nowe linie dostarczają prąd do tysięcy odbiorców i z powodzeniem zastępują budowane w latach 50-tych XX w. linie energetyczne 6 kV.

– Zaangażowanie i kreatywność pracowników Enei Operator zaowocowały szybką zmianą koncepcji układu połączeń dla stacji zasilanych do tej pory napięciem 6 kV. Wykonanie prac pozwoliło na zmianę napięcia sieci z 6 kV na 15 kV oraz konfiguracji sieci zasilającej kilka stacji elektroenergetycznych – powiedział Marek Krych, dyrektor Rejonu Dystrybucji Poznań Enei Operator.

Inwestycje polegające na wymianie linii kablowych średniego napięcia w Poznaniu stanowią część realizowanego projektu likwidacji sieci średniego napięcia 6 kV. Sieć kablowa 6 kV powstała w połowie XX w. i jej niezawodność z czasem zaczęła spadać. Modernizacja wyeksploatowanych linii na nowe w technologii 15 kV, pozwoli zmniejszyć liczbę i skrócić czas przerw w dostawie energii elektrycznej odbiorcom.

– Zmiana napięcia na 15 kV niesie ze sobą także zwiększenie niezawodności pracy sieci. Co więcej, ma pozytywny wpływ na środowisko skutecznie minimalizując ilości energii traconej na etapie jej dystrybucji do odbiorców końcowych – dodał Marek Krych, dyrektor Rejonu Dystrybucji Poznań Enei Operator.

Spółka informuje, że w 2021 r. zostały wykonane również prace w okolicach ulic: Wspólna oraz Bałtycka. W tym obrębie nowe zasilanie uzyskało kolejnych 6 stacji energetycznych. Zastosowane nowoczesne urządzenia i przyłączenie tych obszarów do sieci 15 kV, zwiększa pewność dostaw energii elektrycznej.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]