WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Bułgaria planuje współpracę jądrową z Grecją

  • 30 marca 2022 10:03
  • : : autor: AMC
Reklama

Bułgarski premier Kiril Petkov ma nadzieję, że w ciągu 12 miesięcy przedstawi Grecji „konkretne propozycje”. Chodzi o planowane podpisanie przez Grecję długoterminowej umowy na dostawę energii z planowanego nowego reaktora jądrowego w Bułgarii - informuje portal World Nuclear News.

- Potrzebna jest tańsza energia elektryczna. Mamy energię jądrową, wy nie. Łącząc te rzeczy, moglibyśmy pracować razem jako dobrzy sąsiedzi, budując długoterminowe relacje, budując energię jądrową do produkcji energii dla wspólnych korzyści w sektorze, który jest istotną alternatywą dla niedoborów energii w naszym regionie- podkreśla Petkov.

Petkow dodał: - Rozważamy kandydatów na dostawców i przygotowujemy szybkie studium wykonalności i  lokalizacji. Zaraz potem przedstawimy Grecji konkretne propozycje. Chcę wierzyć, że za 12 miesięcy będziemy mieli jasny obraz tego, co dokładnie i jak to zrobimy.

Oba kraje już współpracują w kwestiach energetycznych, w tym w sprawie gazociągu IGB, który dawałby Bulgaira dostęp do azerbejdżańskiego gazu i terminalu skroplonego gazu w Alexandroupoulis.

Jak informuje portal - Bułgaria ma obecnie dwa reaktory jądrowe, które wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej, ale ma plany na więcej, zwłaszcza w Belene, w pobliżu granicy Dunaju z Rumunią. Prace  rozpoczęły się w 1980 r., po czym w 1991 r. zostały zaniechane z powodu braku funduszy. Od tego czasu podjęto różne próby ponownego uruchomienia projektu, ostatnio w czerwcu 2020 r., kiedy Famatome, Rosatom i General Electric uzgodniły utworzenie konsorcjum, aby ubiegać się o ten projekt.

Według doniesień na początku tego miesiąca, ogólny plan współpracy przewiduje, że Grecja zobowiąże się do zakupu energii elektrycznej z nowego reaktora jądrowego w Bułgarii przez co najmniej 20 lat. 

World Nuclear News przypomina, że Grecja nie ma żadnych elektrowni jądrowych, a premier Kyriakos Mitsotakis powiedział w październiku 2021  r., że kraj nie planuje ich budowy ze względu na ryzyko trzęsień ziemi w regionie.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]